Triumf konzervativců zalil trhy optimismem
Libra posílila
Poměrně jednoznačné vítězství konzervativců trhy bezprostředně přivítaly. Libra posílila (proti euru nejvýrazněji od roku 2009) a londýnská burza citelně povyrostla, zejména tamní bankovní tituly, zatímco výnosy z britských dluhopisů klesly.
Volební výsledek, přisuzující zřejmě konzervativcům většinu křesel (podle aktuálních odhadů BBC 329 ze 650) britského parlamentu, totiž významně snižuje míru nejistoty ohledně dalších kroků vlády, neboť lze počítat s víceméně kontinuálním pokračováním stávající hospodářské politiky.
Čtěte také: Ostrovní odcházení Londýna z EU a Skotska z Británie
Jasný výsledek signalizuje, že žádná rozvláčná a zdlouhavá povolební vyjednávání, s nutnými ústupky menším koaličním stranám, se konat nebudou a že tak vznikne vláda s poměrně pevným mandátem. Neúspěch labouristů rovněž trhy vítají, jelikož nedojde na jejich programová opatření vedoucí spíše ke spoutávání ekonomiky, například tužší regulaci bankovního sektoru nebo na vyšší zdanění bohatých.
Trhy zkrátka nyní přisuzují vyšší váhu kontinuitě vládnutí a porážce labouristů než možným negativním dopadům závěrečného výsledku voleb.
Vítězství konzervativců totiž znamená také to, že se zřejmě uskuteční referendum o setrvání Británie v Evropské unii. To šéf strany Cameron slíbil v případě volebního vítězství vyhlásit v roce 2017.
Trhy tak budou čelit zvýšené míře nejistoty ohledně dalšího vztahu Británie a Evropské unie. Volební úspěch Skotské národní strany pak napovídá, že separatistické nálady ve Skotsku s loňským referendem nepolevily. Vedle nejistoty ohledně setrvání Británie v EU tak bude ekonomika země čelit i nejistotě ohledně dalšího uspořádání Spojeného království, lépe řečeno o setrvání Skotska v něm.