Sobotka po jednání s Tuskem: Dohoda s Británií bude komplikovaná

Donald Tusk před summitem EU

Sobotka po jednání s Tuskem: Dohoda s Británií bude komplikovanáNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda Evropské rady Donald Tusk v úterý jednal v Praze v Kramářově vile s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Tématem byly britské návrhy na reformu Evropské unie. Sobotka po jednání uvedl, že debata o dohodě nebude jednoduchá. Dalším bodem jednání byla migrační krize a výsledky summitu zemí visegrádské skupiny. V migrační politice musí být Evropa podle Tuska jednotná a podporovat se musí především země, které zasáhla krize nejvíce.

„Všichni společně musíme prokázat solidaritu a být jednotní. A to také znamená respektovat se navzájem a dělat společná rozhodnutí a zavádět společná pravidla,“ uvedl Tusk o migrační krizi na tiskové konferenci po jednání se Sobotkou. Pozornost přitom Tusk se Sobotkou věnovali především státům, které zasahuje migrační krize nejvíce, tedy Řecku, Makedonii a Bulharsku.

Země visegrádské skupiny (V4) se na pondělním mimořádném summitu za účasti Makedonie a Bulharska shodly, že právě tyto dva státy by měla Evropská unie (EU) více podpořit při realizaci vlastních opatření k ochraně hranic. Šestice se podle Sobotky shodla i na nutnosti naplnění dohody mezi EU a Tureckem a podpoře snah Řecka plnit podmínky členství v Schengenu.

Čtěte také: Visegrád chce prosadit plán B, pokud by selhalo Turecko

Tusk na tiskové konferenci po setkání se Sobotkou v Kramářově vile plány V4 ocenil. „Bilaterální podpora, kterou jste nabídli Makedonii, může být skutečně významná, zejména z hlediska humanitární situace na západním Balkáně,“ uvedl. Nesmí se ale zapomenout na státy EU, na které krize nejvíce doléhá. „Tyto státy potřebují naši pomoc, možná i navýšenou pomoc, aby zvládly tok migrantů,“ řekl.

Vyloučení Řecka z Schengenu nic neřeší

Na mysli měl především Řecko, s jehož premiérem Alexisem Tsiprasem Tusk v úterý ráno v Aténách jednal. „Migrační krize, jejímiž svědky jsme, testuje naši unii až na samé její hranice. A Řecko je jednou z nejpostiženějších zemí… Řecko nezpůsobilo tuto krizi, ani Evropa,“ řekl Tusk na tiskové konferenci po jednání s Tsiprasem a vyslovil se proti vyloučení Řecka ze schnegenského prostoru volného pohybu. Tím EU totiž minulý týden Řecku pohrozila, pokud se zemi do tří měsíců nepodaří odstranit nedostatky ve zvládání přílivu migrantů na námořní hranici s Tureckem.

„Všem, kteří mluví o vyloučení Řecka ze schengenského prostoru a myslí si, že je to řešení migrační krize, říkám: Ne není. Zcela jasně říkám, že vyloučení Řecka ze Schengenu neřeší žádný z našich problémů. Neukončí válku v Sýrii. Evropa nepřestane být přitažlivá pro migranty,“ prohlásil.

Setrvání Velké Británie v unii

Tusk se Sobotkou řešil také takzvaný Brexit, tedy možný odchod Velké Británie (VB) z EU. Sobotka na tiskové konferenci po jednání s Tuskem zopakoval přání, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. Česko nicméně vidí v navrhované dohodě o reformě Evropské unie, kterou požaduje VB, stále problematické okruhy. Týkají se sociálních dávek a nastavení takzvané záchranné brzdy. Dohodu o setrvání VB v EU podle něj bude ještě velmi komplikovaná.

O problematických částech návrhu dohody chce Praha ještě jednat. „Problémy se týkají parametrů zásahů do sociálních systémů, konkrétně se nám jedná o otázku indexace dětských příspěvků a nastavení parametrů pro toto opatření a jedná se nám také o přesné nastavení parametrů, pokud jde o takzvanou záchrannou brzdu,“ poznamenal dnes český premiér.

„Pořád jsou tady problémy, které nejsou vyřešeny,“ potvrdil jeho slova Tusk. „V České republice stejně jako v ostatních zemích visegrádské čtyřky je nadále nejcitlivější právě téma přídavků,“ uvedl. Názory V4 jsou podle něho silné a zcela jednoznačné. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že navržený kompromis je spravedlivý a vyvážený.

Tusk také poděkoval českému premiérovi za konstruktivní pozici, kterou ČR v rámci Visegrádské čtyřky má. Tuskova cesta po zemích EU je přípravou na nadcházející summit Evropské unie. „Vím, jak je to těžké, dosahovat kompromisu mezi čtyřmi zeměmi,“ řekl Tusk, podle nějž je práce premiéra Sobotka nápomocná nejen zemím V4, ale celé Evropě. Do Čech přijel Tusk z Řecka, po jednání se Sobotkou jede na schůzku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Čtete dále: Visegrád se staví proti Angele Merkelové, píší Němci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články