1 Kreml přitvrzuje

Kontrola internetu v Rusku: uživatelé WiFi se musí identifikovat

,

Rusko zpřísňuje dohled nad internetem a nově žádá, aby ti, kdo se přihlásí k webu přes veřejnou bezdrátovou síť, poskytli své identifikační údaje. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že opatření již odsoudili mnozí bloggeři. Kreml kritiku odmítá a tvrdí, že jde o celosvětovou praxi. Nicméně problém mají i telekomunikační firmy, které zatím nevědí, jak podle nových předpisů postupovat.

Nové omezení přístupu k internetu podepsal premiér Dmitrij Medveděv již 31. července, dekret byl ale zveřejněn až dnes. Kritici prezidenta Vladimira Putina hovoří v souvislosti se stávajícími opatřeními o potlačování opozice. Putin, jak Reuters připomněl, v dubnu prohlásil, že internet je projektem americké tajné služby CIA a že je v souvislosti s volným přístupem k celosvětové síti potřeba přijmout zákony k boji proti "terorismu a extremismu".

Podle webu Global Voices dekret mimo jiné ukládá restauracím, kavárnám a knihovnám, které poskytují připojení přes WiFi, aby evidovaly všechny uživatele, kteří přístup k internetu využili. Seznamy by měly obsahovat jména, adresy a čísla občanských průkazů. Každé tři měsíce by měly projít kontrolou a aktualizací.

Čtěte více: Jeden retweet, který se Putinovi nelíbí, a skončíte ve vězení

Opatření mnohé internetové operátory překvapilo, protože není zatím jasné, jak bude dodržování regulí uskutečněno. Ruský ministr spojů Nikolaj Nikiforov na Twitteru napsal, že nejde o nic mimořádného a že obdobná praxe je vyžadována po celém světě, neboť uživatelé se registrují při přihlášení například platebními kartami nebo číslem mobilního telefonu.

Jeden z prokremelských zákonodárců nové omezení přístupu k internetu označil za nezbytné, protože je podle něj třeba zastavit beztrestnou propagandu ve stylu studené války útočící proti Rusku.

V Rusku platí řada zákonů, které svobodu internetu regulují. Vlastníci webů a serverů jsou například kvůli ochraně zdraví a rozvoje dětí a mládeže povinni odstraňovat závadný obsah nejen z rozhodnutí soudu, ale i na žádost příslušných úřadů, jinak jim hrozí zablokování.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.