Pražané nejvzdělanější ve střední Evropě. Poráží Berlín i Vídeň
VYSOKOŠKOLÁCI NAPŘÍČ EVROPOU
Nejvzdělanější město ve střední a východní Evropě? Praha. Vyplývá to z dat Eurostatu, kterým s přehledem vládne Londýn. Pražané ovšem v nejnovějších číslech předběhli například i obyvatele Berlína nebo italský Řím.
Eurostat zohlednil vysokoškolsky vzdělané v rozmezí 24 a 64 let. Nejvyšší poměr vzdělanců má Londýn s téměř 70 % absolventů z 8,5 milionu obyvatel. S výrazným odstupem následuje Oslo s 54 %, Madrid se 47 %, Île-de-Frace (velká Paříž) se 46 %, jižní a východní Irsko se 45 %. Praha dosáhla poměru 40 %, což z ní dělá nejvzdělanější město ve střední a východní Evropě a 42. celkově nejlépe umístěné město.
Předběhla tak kupříkladu Berlín se 37 % nebo region Lazio (velký Řím) s 23 %. S tímto výsledkem může Praha směle konkurovat nejen Německu a Rakousku, Vídeň má 39,3 %, ale i Bratislavě s 37,5 % nebo Varšavě se 37,7 %. Nejhůře se naopak umístily rumunské, turecké a některé oblasti na jihu Itálie obvykle s 15 % a méně.
Prague doing pretty well… https://t.co/IUh8AGTeZF
— Tomas Sedlacek (@atomsedlacek) 22. září 2016
World Economic Forum se ve své analýze pozastavuje nad rozdílem situace Evropy a USA. Na starém kontinentě pozorujeme trend, kdy se mladí absolventi vysokých škol hrnou do hustě obydlených městských oblastí, kde se domnívají, že nejlépe najdou pracovní místo, pro které jsou kvalifikováni.
Jinak je tomu ve Spojených státech. Předpoklad, že největší města v USA budou mít i nejvyšší poměr vysokoškoláků podobně jako v Evropě, je mylný. Podle studie, na kterou se odkazuje World Economic Forum, je nejvzdělanějším městem ve státech Ann Arbor z Michiganu se 120 tisíci obyvateli. Za ním se umístil Washington, poté Santa Clara (Kalifornie) s také 120 tisíci obyvateli. V popředí figurují i další menší města jako Madison nebo Tallahassee. Oproti tomu New York je až na 37. pozici, Los Angeles dokonce až na 85.
World Economic Forum podotýká, že zatímco pro evropského lídra Londýn je majoritní podíl koncentrace vysokoškoláků úspěchem, pro okolní regiony ve Velké Británii může jeho natolik suverénní náskok představovat nepříjemný problém. Geografická polarizace vysokoškoláků je čím dál tím výraznější, hrozí proto problémy způsobené z nerovnosti.