ČRo ruší zpravodajský post v Číně. Přednost dostala Brazílie

ČRo ruší zpravodajský post v Číně. Přednost dostala Brazílie
Kateřina Procházková byla zpravodajkou pro Čínu, východní a jihovýchodní Asii tři roky. V srpnu končí. Foto: Khalil Baalbaki, ČRo
1
Domov
Sdílet:

Posluchače veřejnoprávního rozhlasu budou od léta informovat o dění v Asie jen agenturní zprávy. Zahraniční zpravodajka pro Čínu, východní a jihovýchodní Asii Kateřina Procházková v srpnu končí. Podle mluvčí Českého rozhlasu Terezy Magdaleny Krásenské je důvodem neudělení víza. A tak post zahraničního zpravodaje v Asii prozatím zanikne.

Procházková působí na východě jako zpravodajka již tři roky. Nyní se měla přesunout z Hongkongu, který je zvláštní správní oblastí Čínské lidové republiky, do hlavního města. „Vzhledem ke stále rostoucímu významu Číny ve světové politice i ekonomice je pro nás pokrytí této země zásadní. I proto jsme už delší domu zvažovali přesun tohoto zpravodajského postu přímo do Číny, tedy do Pekingu. Byli jsme na tomto přesunu dohodnuti. Plán ale zhatila skutečnost, že Procházková nedokázala získat příslušné vízum,“ uvedla Krásenská.

Jako zpravodajka tak nemohla Procházková informovat ani o nedávné cestě ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka. Namísto ní vyslal rozhlas z Česka zpravodaje Jaromíra Marka. Jak uvedla Krásenská, Český rozhlas zjistil, že lze zpravodajství zajistit i bez zpravodajky. Z agentur, výměn či vysláním reportéra.

Sport důležitější než Čína

Rozhlas si odvoláním Kateřiny Procházkové z asijského regionu protiřeč. Ředitel Centra zpravodajství Tomáš Pancíř k umístění nového zpravodaje Davida Koubka do Jižní Ameriky uvedl, že zahraniční zpravodajové znamenají pro Český rozhlas „mimořádnou přidanou hodnotu“. Přesto se od srpna budou muset posluchači spokojit ze zprávami o Asii z agentur.

To rozčílilo Denise Molčanova, který kromě angličtiny a francouzštiny překládá také z čínštiny. I proto ho dění v této oblasti velice zajímá. „Pokud stáhneme stálého zpravodaje z Asie, bude informovanost nás posluchačů nutně nulová,“ tvrdí Molčanov. Ten také upozornil, že přebíráním agenturních zpráv může postupně dojít k představě, že se v Asii nic neděje. „Jenže ono se děje. Jenom od března to byl let MH370, obě Koreje, rostoucí napětí mezi Čínou a jejími sousedy ohledně územních nároků, Obamova spanilá jízda Asií bez návštěvy Číny, protičínské nepokoje ve Vietnamu, sbližování Rusko-Čína. A to vůbec nemluvím o vnitrostátním napětí v Číně samé,“ vyjmenoval Molčanov.

Český rozhlas je jediné české médium, které bude mít ve Střední a Jižní Americe svého zpravodaje.

Naopak v březnu přibyla do týmu zahraničních zpravodajů Českého rozhlasu nová posila, David Koubek, který mapuje události v Jižní Americe a především v Brazílii, která bude hostit fotbalové mistrovství světa a v roce 2016 letní olympiádu.

Kromě Jižní Ameriky jsou rozhlasoví zpravodajové také na Slovensku, v Německu, Francii, Velké Británii, USA, v Bruselu, na Blízkém východě, v Ruské federaci a okolí a Polsku, Pobaltí a Bělorusku. V Asii tak bude mít Česká republika od srpna svou zpravodajku jen z České televize. Tou je v současné době Barbora Šámalová.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz