Obchodníci chtějí po Babišovi náhradu nákladů na EET
Úleva pro podnikatele
Společnosti v maloobchodu by se mohly dočkat úhrady nákladů za zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) začne o náhradě jednat s ministerstvem financí, náhrady by mohly mít formu slevy na dani či daňového bonusu. Náklady na zavedení EET na jedno pokladní místo dosahují minimálně 20 000 korun, uvedla ve středu AČTO v tiskové zprávě. Jednání s MF má začít v blízké době, dodala asociace.
Požadavek na náhradu je podle asociace v souladu s koaliční smlouvou vlády. Kabinet deklaroval, že „všechna opatření budou založena na principu, že náklady na jejich implementaci ponese prostřednictvím daňových odpočtů stát, a ne podnikatelský subjekt“.
Nyní mohou podnikatelé jako kompenzaci zvýšených nákladů na EET uplatnit slevu na dani 5000 korun. Podle malých obchodníků je to málo. „Vyhovující systém i pro menší prodejny rychloobrátkového zboží začíná na částce okolo 20 000 korun,“ uvedl generální ředitel nákupní aliance ČEPOS a člen představenstva AČTO Petr Morava.
K tomu je podle něj třeba přičíst další provozní náklady a poplatky – náklady na registraci, proškolení personálu, připojení k internetu a z toho plynoucí poplatky a rovněž poplatky za provozování softwaru. „Jinými slovy, minimálně dalších 10 000 ročně i pro tu nejmenší jednomístnou prodejnu nebo hospodu,“ dodal Morava.
Čtěte také: Kritik EET se teď přidal k Babišovi. Nechci peníze, tvrdí Bláha
„Je třeba také připomenout, že podnikatelům v oblasti pohostinství byla navíc poskytnuta pomoc prostřednictvím snížení DPH na stravovací služby. Jistou formu podpory by si tak zasloužily i malé prodejny, z velké části zajišťující obchodní obslužnost venkova,“ dodal předseda AČTO Zdeněk Juračka.
Na začátku března odstartovala druhá vlna EET, která se týkala maloobchodníků a velkoobchodníků. Do systému bylo před týdnem zapojeno zhruba 130 000 podnikatelů.
Třetí fáze EET začne za rok, 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.
AČTO o sobě uvádí, že reprezentuje téměř 7000 prodejen a 30 000 zaměstnanců s ročním obratem 50 miliard korun. Představuje tak zhruba 25 procent podílu na trhu s potravinami.