Trumpovy nezvyklé praktiky: svůj výnos tajil i před republikány
Kritika v republikánských kuloárech
Nový imigrační výnos, který zakazuje vstup do země lidem ze sedmi muslimských států, nepřekvapil jen cestující, imigrační úřady a hraniční kontroly – prezident Donald Trump překvapil i své kolegy z Republikánské strany. Běžně se takto velká rozhodnutí konzultují s Kongresem, podle serveru Politico se však ukázalo, že pouze hrstka lidí z Kapitolu o připravovaném výnosu věděla. Republikáni si nyní v kuloárech na prezidentovo jednání stěžují.
Bílý dům ohledně nového imigračního výnosu jednal zřejmě na vlastní pěst a věc takřka nekonzultoval. Server Politico přišel na to, že část lidí z Justičního výboru amerického Kongresu přece jenom na textu pracovala, výbor je totiž expertem na imigrační politiku Spojených států. Co je však nezvyklé, že tito lidé museli podepsat dohodu o mlčenlivosti. Tyto dohody obvykle podepisují lidé z Bílého domu, a ne zaměstnanci Kongresu. Podivný je také fakt, že předseda Justičního výboru Bob Goodlate nebyl o ničem informován.
Lídři Republikánské strany o připravovaném výnosu také nevěděli. Podle serveru Politico je extrémně nezvyklé, aby prezidentova administrativa obešla při přípravě takového výnosu vedení republikánů. Lídři strany, včetně mluvčích, se tak o výnosu dozvěděli až v době, kdy byl již podepsán. O víkendu tak zákonodárci narychlo zjišťovali, co to znamená a jaké to bude mít důsledky.
„Koordinace s Kapitolem byla příšerná,“ zkritizoval Bílý dům jeden ze starších členů Republikánské strany. Ve straně se mluví o tom, že Bílý dům a pracovníci Justičního výboru se mohli vyhnout chaosu během uplynulého víkendu, kdyby správně konzultovali znění textu. Šlo se prý například vyhnout situaci, kdy by bylo oprávněným držitelům zelených karet (povolení k trvalému pobytu v USA – pozn. red.) vyhrožováno deportací.
„Tyto exekutivní výnosy byly psané narychlo a jen malou skupinou lidí, kteří o tom nehovořili s těmi, kteří budou mít na starost vlastní uskutečňování výnosů. Pravděpodobně ani nepřemýšleli, či je jim to jedno, jak budou výnosy fungovat ve skutečném světě,“ postěžoval si serveru Politico další zdroj z Kongresu, který si nepřál být jmenován. Republikánští zákonodárci z Kongresu se pak přes víkend snažili zmírnit dopady výnosu. Zdůrazňovali například, že zákaz nemíří na muslimy. „Snažili jsme se napravit jejich škody,“ řekl jeden z republikánů a dodal, že způsob, jakým byl výnos implementován poškodil mnoho lidí.
Na rychlost tlačil vrchní poradce Bannon
Na co nejrychlejší prosazení výnosu podle The New York Times tlačil především Trumpův vrchní poradce Steve Bannon, který již během kampaně stál za Trumpovým příklonem k velmi restriktivní imigrační politice. Bannon je mnohými považován za problematického politika s rasistickými a antisemitskými názory. Někteří členové Trumpova týmu tvrdí, že se kvůli urychlení práce snažil zamezit diskuzím se členy vlády či širšího týmu Bílého domu, kteří by mohli řešit právě problematické detaily. Spolu s Bannonem se na přípravě Trumpova dekretu podílel jeho blízký spojenec, politický poradce Bílého domu Stephen Miller.
S dekretem nesouhlasila ani ministryně spravedlnosti Sally Yatesová, která v pondělí nařídila ministerským právníkům, aby před soudy neobhajovali prezidentův výnos. Ministryně v prohlášení uvedla, že si legálností Trumpova exekutivního příkazu není jista. Bílý dům ji vzápětí odvolal.
Čtěte také: ‚Zradila‘. Trump vyhodil ministryni spravedlnosti, odmítla dekret
O nepřipravenosti mluvili i zahraniční státníci, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky. „To, že dnes Evropská komise analyzuje, zda to nemůže mít dopad na občany EU, kteří třeba mají dvojí občanství, ukazuje, že Spojené státy opatření dopředu nekonzultovaly,“ poznamenal premiér a doplnil, že by česká vláda přivítala, „kdyby došlo k předchozí konzultaci mezi vládou Spojených států a vládami partnerů a spojenců, protože partneři a spojenci by si takové věci měli říkat dopředu, aby se na ně mohli připravit“.