Pomáhají utečencům na nádraží, ale napadají je ‚slušní Češi‘

DOBROVOLNÍCI NA HLAVNÍM NÁDRAŽÍ

Pomáhají utečencům na nádraží, ale napadají je ‚slušní Češi‘NOVÉ
Poškozený stánek aktivistů na Hlavním nádraží. Foto: Foto: iniciativa Hlavák
2
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Už více než pěti stům uprchlíků pomohli aktivisté z iniciativy Hlavák, kteří operují na pražském Hlavním nádraží. Jejich činnost, která spočívá především v tom, že běžencům propuštěným z detenčních táborů kupují jízdenky do Německa, se však vůbec nelíbí řadě „slušných Čechů“. Obzvláště hlasití jsou fotbaloví fanoušci, kteří stanoviště aktivistů již několikrát napadli.

Naposledy se stánek aktivistů na Hlavním nádraží dostal do hledáčku chuligánů tuto neděli, když se fanoušci pražské Sparty vraceli z prohraného utkání s Viktorií Plzeň. Vzhledem k tomu, že stánek v tu dobu „hlídala“ jen jedna osamocená dobrovolnice, jim zřejmě přišlo vhodné přijít blíž a podělit se o svůj názor na pomoc běžencům.

„Bylo to hodně rychlé. Několik z nich přišlo k našemu stánku a začalo koukat, co by nám mohli ukrást. Když nic nenašli, rozhodli se aspoň stánek poškodit a strhli nápis, který jsme tam měli vyvěšený. Pak ještě chvíli něco pokřikovali a nakonec se smíchem odešli,“ popsala deníku ECHO24.cz nájezd chuligánů aktivistka, která v tu dobu měla stánek dobrovolníků na starosti. Z bezpečnostních důvodů si nepřála být jmenována, redakce však její skutečnou identitu zná.

Aktivistka dále upozornila, že policisté, kteří chuligány doprovázeli, nijak nezasáhli. „S chuligány byla asi desítka policistů. Moji kolegové, kteří stáli opodál, je upozorňovali na to, co se děje. Nijak ale nezasáhli. Ani se nepřišli zeptat, jestli jsem v pořádku, když bylo po všem. Prostě šli dál a tvářili se, jako že se nic nestalo,“ uvedla.

Nebylo to přitom poprvé, kdy se aktivisté z iniciativy Hlavák dostali do konfliktu s chuligány – jen o čtrnáct dní dříve se jim stalo něco podobného. „Tehdy jsme ještě neměli stánek, věci pro uprchlíky jsme měli vyskládané, jak to šlo. Když si nás tehdy všimli chuligáni, přišli k nám a všechno nám rozházeli,“ popsala dřívější incident jedna z dobrovolnic. I tehdy prý všemu přihlíželi policisté, kteří nijak nezasáhli.

Pasivita policistů vadí aktivistům do té míry, že teď zvažují právní kroky na svoji obranu. Připouští ale, že jejich šance jsou mizivé. „Musíme zvážit, jestli to má cenu. Kromě poškozeného stánku totiž oficiálně žádná škoda nevznikla. Jde nám spíš o princip. Vadí nám, že policisté nezasahují, i když vše dobře vidí. Když dnes chuligánům projde poničení stánku, co si budou dovolovat zítra?“ popsala deníku ECHO24.cz pozici aktivistů jejich tisková mluvčí Marie Heřmanová.

Aktivistky ochrání skauti

Aktivisté, z nichž většinu tvoří mladé studentky, se proto snaží bránit svépomocí. Uznávají ale, že tato obrana je spíše symbolická. „Přistoupili jsme například k tomu, že ve večerních hodinách místo dívek upřednostňujeme mužské dobrovolníky. Když se zase konala demonstrace na Václavském náměstí, a dalo se předpokládat, že kolem nás budou procházet neonacisté, požádali jsme o pomoc skauty, kteří s námi chodili po nádraží“ uvedla Heřmanová. Zároveň spolupracují s ochrankou, která prostory Hlavního nádraží střeží.

Heřmanová však upozorňuje, že útočníci se zdaleka neomezují jen na fotbalové chuligány, ale i na obyčejné lidi. Aktivisté jim rádi se zjevnou nadsázkou říkají „slušní Češi“. „Sprostých nadávek se slušní Češi neštítí. Mě osobně třeba vyhrožovali, že mě uprchlíci podřežou. Často se taky ptají, proč radši nepomáháme Čechům nebo proč na uprchlíky nesbíráme víčka,“ dodala Heřmanová.

Odpor k běžencům je přitom podle aktivistů mezi Čechy rozšířen napříč pohlavím, věkem i společenským postavením. „Jednou jsem třeba potkala pána v obleku, který na někoho čekal s cedulkou nějaké firmy. Přišel ke mně a řekl mi, ať si je nastěhuju k sobě domů.“ Přestože se ze strany tohoto muže jednalo pouze o jízlivou narážku, aktivisté z „Hlaváku“ si občas nějakého uprchlíka domů skutečně odvedou.

S běženci však aktivisté – na rozdíl od „slušných Čechů“ – mají podle vlastních slov jen dobré zkušenosti. „S uprchlíky jsme minimálně na hlavním nádraží nikdy žádné potíže neměli. Z jejich strany tam nebyl žádný náznak agrese ani nic podobného. Nejhorší, co se nám od nich stalo, bylo to, že odmítli jídlo, které jsme jim nabídli. I to se ale stalo asi jednou nebo dvakrát,“ popisuje Heřmanová.

‚Pomohli jsme pěti stovkám běženců do Německa‘

Aktivisté z iniciativy Hlavák působí na pražském Hlavním nádraží od začátku září. Za tu dobu podle vlastních odhadů pomohli více než pěti stům běženců, které úřady propustily z detenčních zařízení. Bežencům totiž po propuštění mnohdy vystačí peníze jen na cestu do Prahy, kde zůstanou bez jídla, peněz a mnohdy navíc v letním oblečení.

Dobrovolníci, jejichž činnost částečně zastřešuje Český červený kříž (ČČK), jim proto nabízejí vhodné oblečení, zavazadla a v neposlední řadě jízdenky do Německa, nejčastěji do Drážďan. Jízdenky aktivistům proplácí ČČK. Spolupráce s ním je pro aktivisty výhodná i proto, že zástupci organizace působí mimo jiné v tuzemských detenčních zařízeních a úřady jim někdy v předstihu hlásí, když se chystají nějakého uprchlíka propustit.

Aktivisty, jichž se dosud na „Hlaváku“ vystřídaly asi čtyři stovky, lze na nádraží najít každý den. Jejich stánek stojí mezi restaurací řetězce Burger king a obchodu Sephora. V různých počtech se zde zdržují od 6:20 ráno do půlnoci. V současné době prý kromě nových posil potřebují především baťohy pro běžence. Dobrovolníci, kteří by se k nim chtěli přidat, je můžou kontaktovat skrze jejich facebookovou skupinu.

Čtěte také: Na hranicích teď uprchlíkům nejvíc pomáhají Češi

Romské děti šly na exkurzi. Uprchlíci! hlásili místní na policii

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články