Sobotka: Postavme záložní ‚opevnění‘ EU na linii Bulharsko-Makedonie

Posunutí evropské hranice?

Sobotka: Postavme záložní ‚opevnění‘ EU na linii Bulharsko-MakedonieNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

V Evropě by podle premiéra Bohuslava Sobotky měl vzniknout „záložní hraniční systém“ na linii Bulharsko – Makedonie, pokud se nepodaří posílit vnější ochranu schengenského prostoru. Premiér také zdůraznil potřebu zřízení společné evropské pobřežní a pohraniční stráže a dodržování dohod ze strany Turecka.

Řešení migrační krize spočívá podle ministerského předsedy primárně v tlaku na dohodu stran v Sýrii. „Bez odstranění války v Sýrii nebude odstraněna zhruba polovina motivace pro tu silnou migrační vlnu, která tady je,“ konstatoval Sobotka. Za nutné dále považuje, aby Turecko regulovalo migraci a bojovalo proti pašerákům lidí.

„Potřebujeme posílit vnější ochranu schengenské hranice, zřídit společnou evropskou pobřežní a pohraniční stráž,“ uvedl premiér. „No, a pokud nic z toho nezafunguje, tak musíme na linii Bulharsko – Makedonie vytvořit určitý záložní hraniční systém, připravit tam technická opatření, tak abychom byli schopni regulovat migraci tam, pokud se ji nepovede regulovat v Turecku, nebo pokud se ji nepovede regulovat v Řecku,“ řekl.

Při dalších jednáních v Bruselu chce podle něj Česko nadále tlačit na prosazení reálných kroků, které migrační krizi pomohou zvládnout. Česká republika je podle Sobotky také připravena pomáhat ostatním. U Řecka nebo Itálie je ale problém, že jsou málokdy schopny říci, co pro ně konkrétně můžeme udělat, uvedl.

Zejména Atény se kvůli nezvládání přílivu běženců stávají často terčem kritiky českých, ale i dalších evropských politiků. Při zřízení „záložního hraničního systému“, o němž mluvil Sobotka, by se Evropská unie nemusela na Řecko v tomto ohledu spoléhat.

Čtěte také: Bavorský postoj k migraci je nám blízký, prohlásil Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články