Člen UKIP: Přistěhovat se do Británie jen s dobrou angličtinou

SPOR O IMIGRACI

Člen UKIP: Přistěhovat se do Británie jen s dobrou angličtinouNOVÉ
Muslimové v Londýně. Ilustrační foto Foto: shutterstock.com
1
Svět

vb Echo24

Keith Fraser, člen Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), pobouřil část veřejnosti výrokem, že imigranti by před přijetím do země měli složit test z angličtiny. Přijímání přistěhovalců, kteří neovládají anglický jazyk, podle něj zbytečně zatěžuje státní rozpočet. O jeho výrocích informoval britský Independent.

Fraser, který bude v nadcházejících volbách kandidovat do parlamentu, řekl, že nezodpovědná imigrační politika minulých let způsobila to, že miliony lidí ve Spojeném království neovládají jeho úřední jazyk – tedy angličtinu. Tento stav pak podle něj stojí daňové poplatníky velké peníze, protože bylo potřeba platit „překladatelské služby“ ve školách a v nemocnicích. 

Do budoucna by tento problém chtěl vyřešit tím, že by uchazeči o trvalý pobyt museli v testu prokázat jazykové znalosti už ve chvíli, kdy o pobyt požádají. „Pokud jacíkoliv potenciální imigranti nesloží test, měli bychom jim říct: uvidíme se později, přátelé,“ řekl Fraser. „Tomu bych říkal dobře zvládnutá hraniční kontrola,“ dodal. To, jak by si organizaci a vyhodnocování testů představoval, ovšem dále nerozvedl. 

Rozvedl ovšem dál své myšlenky: „Je to zvláštní, že angličtina, největší mezinárodní jazyk, přestává být naším vlastním národním jazykem.“ Zmínil i problémy, které neznalost jazyka způsobuje – školy, které nemají zkušenosti s imigrací, mají podle jeho názoru problém zvládnout stále se zvětšující podíl žáků, pro které je angličtina cizí jazyk. 

U škol s velkým počtem cizojazyčných studentů se pozastavil: „Tyto školy vyžadují dvojjazyčné slovníky a učitelé zápasí s tím, jak přizpůsobit hodiny pro všechny. Proč vyhazujeme peníze daňových poplatníků na zvláštní financování těch, kteří nejsou schopni nebo ochotni mluvit ve škole anglicky na úkor anglicky mluvících studentů?“

Keith Fraser bude v následujících volbách stranu UKIP zastupovat ve volebním obvodu Hackney North and Stoke Newington v severovýchodním Londýně. Jde o část Londýna, kde žije velké množství imigrantů a proto se nepředpokládá, že by ve volbách porazil svého protikandidáta – černošskou labouristku Diane Abbottovou.

Téma imigrace, zejména lidí z muslimských zemí, se v Evropě stává čím dál oblíbenější a do budoucna bude pravděpodobně velice důležité při rozhodování voličů. Kromě občanských iniciativ jako je IvČRN nebo německá Pegida jej, zvláště po lednových útocích v Paříži, přejímají i zavedené politické strany. 

Čtěte také: Nigel Farage: ,Pátá vlna muslimů nás chce zabít‘

Za 35 let bude každý 10. Evropan muslim, tvrdí studie