Nigel Farage: ,Pátá vlna muslimů nás chce zabít‘
Populismus v Británii
Britský poslanec a předseda protievropské strany UKIP Nigel Farage rozpoutal negativní reakce muslimské komunity v Anglii, když v interview pro Channel 4 řekl, že se lidé bojí některých muslimských imigrantů, kteří podle nich chtějí v zemi zformovat ,,pátou kolonu“ a zabít Brity.
Britský odpůrce Evropské unie a imigrace s ní spojenou v interview s Trevorem Phillipsem, bývalým předsedou Komise pro rasovou rovnost a lidská práva, svým výrokem pobouřil veřejnost, muslimskou komunitu i premiéra Davida Camerona.
,,Myslím, že jeden z možných důvodů, proč průzkumy ukazují, že obavy z muslimského obyvatelstva rostou je, že se lidé bojí některých muslimů, kteří nás nenávidí a věří, že chtějí vytvořit ,,pátou kolonu“ a zabít nás,“ řekl Farage Phillipsovi.
Čtěte také: Čtvrtina britských muslimů souhlasí s útoky na Charlie Hebdo
Mluvčí premiéra Davida Camerona jeho tvrzení odsoudil a připsal ho jen Farageově touze po trapném zviditelnění. ,,Výroky Nigela Farage jsou naprosto zcestné a nezaslouží si pozornost. Je vidět, že antidiskriminačním zákonům vůbec nerozumí,“ řekl k Farageovým tvrzením jeden z mluvčích z Downing Street.
Na Farageovy výroky o páté koloně, jak ji pojmenoval, obratem reagovala i Muslimská rada Británie s tím, že podle jejich posledního průzkumu 73 % muslimů, co v Británii žijí, sami sebe identifikují jako Brity.
,,Jeden z největších problémů vidím v muslimech, kteří sem přišli a nechtějí se přizpůsobit naší kultuře. Naopak chtějí změnit, kdo a co jsme. A toho se podle mě lidé bojí nejvíce,“ dodal Farage.
V televizním rozhovoru Phillipsovi také řekl, že antidiskriminační a rasové zákony by nejraději hned zrušil. Ve Spojeném království podle něj už nejsou potřeba.
Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), jejímž předsedou Farage je, získává v poslední době ve Velké Británii na nevídané oblibě. Minulý rok v květnu slavila úspěch, když vyhrála volby do Evropského parlamentu se ziskem 23 poslanců. Velké naděje si slibuje i od blížících se voleb do parlamentu, kde má zatím jedno křeslo. Jeden z cílů, o které Farage usiluje, je uspořádání referenda o setrvání Británie v EU. Nabídl Cameronovi, že výměnou za referendum, podpoří konzervativce v Dolní sněmovně, kdyby se jim nepodařilo sestavit většinu. Cameron nabídku odmítl.