Za 35 let bude každý 10. Evropan muslim, tvrdí studie

OVLÁDNOU NÁS MUSLIMOVÉ?

Za 35 let bude každý 10. Evropan muslim, tvrdí studieNOVÉ
Muslimové v Londýně. Ilustrační foto Foto: shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

V roce 2050 bude každý desátý Evropan muslim a počet muslimů celosvětově vzroste o 73 % na 2,8 miliardy lidí. Křesťané a hinduisté budou oproti islámu přibývat zhruba polovičním tempem, zatímco buddhistů a ateistů naopak ubude. Vyplývá to z nově zveřejněné studie americké neziskové organizace Pew Research Center.

Nejvýraznější zjištění, které ze studie vyplývá, je to, že každý desátý Evropan bude muslimského vyznání. Procentuální zastoupení, tedy 10 % celkové populace, nemusí na první pohled vypadat nijak dramaticky, ale v absolutních číslech jde – vzhledem k celkovému navýšení světové populace – až o 71 milionů lidí.

Narůst bude nejintenzivnější v těch zemích, kde již dnes existuje početná muslimská komunita. V Británii, Francii, Švédsku a dalších multikulturních státech, tak může být podíl muslimů i daleko vyšší. Průměrná porodnost mezi muslimy (celosvětově) je přibližně 3,1 dítěte na jednu ženu, zatímco na Evropanky podle různých odhadů připadá zhruba 1,6 dítěte. 

Islám však nebude sílit jen v Evropě. Podle pracovníků Pew Research Center dojde v příštích třiceti pěti letech k celosvětovému nárůstu muslimů o 73 % na 2,8 miliardy věřících. V roce 2050 by tak tvořili 29,7 % světové populace. U křesťanství se očekává menší nárůst, přibližně o 35%. Vzhledem k celkovému zvyšování světové populace však jejich procentuální zastoupení zůstane stejné jako dnes, tedy 31 %. Poprvé v moderní historii tak křesťanství může ztratit pozici náboženského hegemona. 

Ateistů bude méně

I když křesťanství asociuje především Západ a euroamerický prostor, nejvíce následovníků Krista přibude v subsaharské Africe. Předpokládá se, že v polovině 21. století bude 40 % všech křesťanů na Zemi žít jižně od Sahelu. Na Západě bude naopak pokračovat dlouhodobý trend sekularizace společnosti. Například ve Spojených státech by se měl počet ateistů, agnostiků a dalších lidí, kteří se neidentifikují s žádnou církví, vzrůst ze současných 16 % na celou jednu čtvrtinu obyvatelstva. 

I když se na Západě bude podíl ateistů zvyšovat, celosvětově jich ubude. V absolutních číslech se sice předpokládá jejich narůst ze současných 1,1 na 1,2 miliardy lidí. Procentuálně se ale počet těch, kdo se neidentifikují s žádnou církví, sníží z 16 na 13 %. Za tento vývoj může nízká porodnost ve vyspělých a převážně sekulárních zemích bohatého Západu. 

Čtěte také: Ateismus považují za hrozbu v muslimských zemích i v Rusku

Počet následovníků tradičních náboženství, tedy afrických animistů, původních Američanů, australských Aboridžinců a lidí, kteří vyznávají čínská lidová náboženství, by se měl zvýšit o 11 % ze současných 405 milionů na necelých 450 milionů lidí. Další okrajová náboženství jako taoismus, sikhismus nebo bahaismus porostou podle odhadů jen o 6 %, takže by se počet jejich vyznavačů mohl zvýšit ze současných 58 na 61 milionů lidí. 

Hinduismus poroste podobně rychle jako křesťanství, tedy o 34 %. Pokud bude pokračovat současný vývoj, tak by na Zemi v roce 2050 mohlo žít až 1,4 miliardy stoupenců tohoto náboženství. Ovšem – stejně jako u křesťanství – zůstane jejich procentuální zastoupení stejné jako dnes, tedy 15 %.

Třetina muslimů je mladší patnácti let

U nejmenšího náboženství, které bylo do studie zařazeno – judaismu – se očekává mírný narůst počtu věřících o 16 %. Jejich celosvětová populace by se tedy měla zvýšit z necelých 14 na 16,1 milionů. Pokud se tak stane, zůstane jejich procentuální zastoupení stejné jako dnes (0,2 %).

Studie pracovníků Pew Research Center je výsledek šestileté práce a shromáždění poznatků z více než 2500 sčítání lidu, průzkumů a registrů obyvatel z celého světa. Vědci se zajímali hlavně o geografické rozložení, míru porodnosti a úmrtnosti, věkové složení, mezinárodní migraci a počet konverzí mezi příslušníky jednotlivých náboženství.

Prudký nárůst muslimů tak dedukovali například z jejich vysoké míry porodnosti (3,1 dítěte na jednu ženu), velkého zastoupení věřících mladších patnácti let (34 %) a nízkého počtu věřících starších 60 let (jen 7 %). Pro srovnání – křesťanky porodí v průměru 2,7 dítěte, hinduistky 2,4, židovky 2,3, ateistky 1,7 a buddhistky 1,6. Celosvětový průměr je potom 2,5 dítěte na jednu ženu.

Pew Research Center je americký nezávislý think tank, který funguje na bázi neziskové organizace. Vznikl v roce 1990 pod názvem Times Mirror Center for the People & the Press. Od roku 2004 potom funguje pod současným jménem.

Čtěte také: Čtvrtina britských muslimů souhlasí s útoky na Charlie Hebdo

Dobrý muslim neexistuje. O Konvičkově antiislámské teorii

Sdílet:

Hlavní zprávy

Polibek u Kantova hrobu

KOMENTÁŘ

Lze předpokládat, že i v Kaliningradu si nějak minulý týden připomínali tří sté výročí narození „svého“ filozofa, Immanuela Kanta. Skutečnost, že se právě Kant ...

00:06