1 Ateismus jako nebezpečí

Ateismus považují za hrozbu v muslimských zemích i v Rusku

, NOVÉ

Ve světě přibývá vlád, které označují ateisty a sekularisty za nebezpečí pro společnost. Někde je toto smýšlení trestné, v Saúdské Arábii je ateismus synonymem terorismu. Uvádí to zpráva o svobodě myšlení vydaná mezinárodním humanistickým a etickým svazem (IHEU). 

Zpráva je kritická k zemím, které vedou kampaň proti osobám, jež odmítají národní nebo většinové náboženství. Patří k nim kromě Saúdské Arábie například Malajsie a Egypt. 

Z celosvětových průzkumů prováděných v minulých dvou letech vyplývá, že 13 procent světové populace se rozhodně hlásí k ateismua 23 procent lidí nevyznává žádné náboženství. 

Podle zprávy "většina zemí nerespektuje práva ateistů a svobodomyšlenkářů" tak, jak to požadují úmluvy OSN. Navíc 13 zemí - všech muslimských - trestá odpadlictví od víry nebo rouhání i smrtí. Trestné mohou být ale veřejné projevy ateistického smýšlení i v Rusku. 

Zpráva také konstatuje, že přibývá útoků politiků na nevěřící. Saúdská Arábie v lednu přijala zákon, který zakazuje "jakoukoli formu vyzývání k ateismu a zpochybňování základů islámu". 

Za rovnocenný terorismu považuje ateismus turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Malajsijský premiér Najib Abdul Razak označil humanismus, sekularismus a liberalismus ze odchylky a "ohrožení islámu a státu". 

Egyptská vláda opírající se o podporu armády považuje ateismus za společenskou hrozbu. Od revolučního roku 2011, který připravil o moc bývalého prezidenta Husního Mubaraka, se mnoho mladých Egypťanů začalo otevřeně hlásit k ateismu. Znepokojilo to tamní náboženské instituce a ministerstvo mládeže zahájilo kampaň, která vysvětluje nebezpečí ateismus pro společnost. Mladí lidé, kteří se k němu veřejně hlásili a na sociálních sítích propagovali právo na svobodu vyjadřování, skončili ve vězení. K tažení prominentní muslimské univerzity Al-Azhar se podle zprávy v listopadu dokonce připojili i egyptští křesťané, aby společně bránili šíření ateismu. 

Saúdská Arábie je k odchylkám velmi přísná. Třicetiletý spisovatel a aktivista Ráif Badaví na webové stránce zvané Svobodní saúdští liberálové žádal právo svobodně hovořit o jiných formách islámu, než je vahhábismus, který je oficiálním náboženstvím Saúdské Arábie. Byl za to odsouzen k sedmi letům vězení a 600 ranám bičem.

Čtěte také: Lidé církvi nerozumí. A církev lidem?

Satanský chrám vám přeje šťastné svátky

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.