Hrátky s časem: půlnoční minuta bude mít 61 sekund
Poslední minuta června bude trvat 61 sekund. Jde o zajímavost ve vztahu k nepravidelné rotaci Země, která je méně disciplinovaná než atomové hodiny. Ke koordinovanému světovému času (UTC) tak o dnešní půlnoci přibude takzvaná přestupná sekunda.
Lidé žádnou změnu nepoznají. Naopak velké satelitní navigační systémy a systémy pro synchronizaci velkých počítačových sítí budou tuto změnu muset zapracovat, jinak jim hrozí potíže, vysvětlil Daniel Gambis, ředitel agentury IERS, která rozhoduje na mezinárodní úrovni o přidání těchto přestupných sekund. IERS sídlí v Paříži.
Dnešní změna bude v pořadí 26. od roku 1972, kdy se s praxí začalo po tehdejším zavedení času UTC. Ten nahradil do té doby používaný Greenwichský hlavní čas (GMT), založený na rotaci Země. Atomový čas, od něhož se odvozuje UTC, je průměrným časem z údajů asi 400 atomových hodin z asi 40 středisek z celého světa.
IERS oznamuje úpravu UTC vždy s půlročním předstihem, přestupná sekunda se vkládá buď 31. prosince, nebo 30. června. Letos se přestupná sekunda vloží dnes – nastane po čase 23:59:59 UTC čas 23:59:60 a teprve o další sekundu později bude 1. července 0:00:00. Přestupná sekunda se přičte na celém světě zároveň, v Česku, kde nyní platí SELČ, tedy ve středu ke druhé hodině ranní.
Zavedení přestupné sekundy občas přináší problémy u mnoha systémů a serverů, závislých na přesném měření času. To je hlavní důvod, proč některé státy jako USA chtějí tuto praxi zrušit a řídit se jen atomovým časem. Naopak třeba Británie je pro její zachování. Letos v listopadu v Ženevě se k této otázce uskuteční mezinárodní zasedání.