Nissan Qashqai: Crossover do městské džungle

NISSAN

Nissan Qashqai: Crossover do městské džungleAUTO TEST 8
Auto
  • František Vahala
Sdílet:

Nissan Qashqai je nabitý technologiemi, které řidiči pomáhají při jízdě. Umí věci, které byste nečekali, a přitom zůstává komfortně naladěným společníkem na nejrůznější cesty.

Druhá generace moderního městského SUV má na čem stavět – úspěch první generace byl více než výrazný. Novinka je obecně větší, vybavenější a luxusnější. To je patrné už při prvním setkání s vozem, kdy vás překvapí robustnost, ale víc si to uvědomíte až po usednutí do kvalitně zpracovaného interiéru s příjemnými materiály.

Pomoc s jízdou

Nissan vybavil své městské SUV řadou technologií, které pomáhají řidiči při řešení různých jízdních situací. Vzhledem k tomu, že karoserie je dost nepřehledná, určitě se hodí parkovací pomocník. Nissan nabízí dokonce systém čtyř kamer, které sledují celé okolí vozu (jsou umístěné v předním a zadním nárazníku a na spodní straně zpětných zrcátek). V praxi je to velmi užitečná věc, která skutečně pomáhá. Asi bych ani chudší výbavu bez něj nechtěl. Součástí výbavy N-Tec byla i funkce automatického parkování, která sice funguje, ale její nastavení vyžaduje čas. Pro pohodlné zaparkování postačí využití kamerového obrazu doplněného a dobře nastavené akustické a vizuální varování.

Během jízdy pozitivně hodnotím motor 1.6 GID-T s výkonem 160 koní, který zajišťuje velmi příjemnou dynamiku a ochotně se vytáčí – oproti dříve používanému atmosférickému dvoulitru je to velký pokrok. Spotřeba se při běžném ježdění pohybuje kolem 7 l / 100 km. Líbí se mi také komfortně nastavený podvozek, který zvládá nerovnosti bez rušivých vlivů, a v neposlední řadě příjemné řízení a řazení. Testovaná verze byla vybavena pouze pohonem předních kol, ale v nabídce je samozřejmě i čtyřkolka.

Systém na vás dohlédne

Nissan nabízí víc – má v sobě řadu bezpečnostních technologií. Pod názvem Safety Shield se skrývá celý soubor pomocných technologií, které zajišťují bezpečnost na vozovce. Qashqai hlídá celé okolí vozu, rozezná případné překážky a umí na ně reagovat – a to například i nouzovým bržděním. Samozřejmě také hlídá mrtvý úhel a v případě, že se v něm skrývá jiné auto, varuje řidiče. Chrání vás při přejezdech z pruhu do pruhu, pokud je jiné auto moc blízko, rozbliká se kontrolka a rozezní zvuková výstraha. Zajímavostí také je, že Nissan se učí vaše jízdní návyky, a pokud pozná, že jste unaveni, nabídne vám přestávku.

Systém Safety Shield
Technologie Safety Shield je komplexním systémem, který se v současné době rozšiřuje u modelů Nissan Note, Juke, X-Trail a také Qashqai. Jedná se o sedm dílčích technologií, které jsou vzájemně propojeny. Nissan využívá celkem 16 senzorů, které během jízdy neustále vyhodnocují okolí. Mezi konkrétní součásti technologií patří podpora bdělosti řidiče, rozpoznávání dopravních značek, automatické nouzové brzdění, upozornění na vybočení z jízdního pruhu, sledování mrtvého úhlu, monitorování pohybujících se objektů kolem auta a automatické přepínání dálkových světel. Zda je to skutečně tak zásadní soubor bezpečnostních technologií, už posuďte sami.

Bezpečnostní prvky ovládáte na 5palcovém TFT displeji přímo na přístrojovém štítu pomocí tlačítek na volantu a ke všemu dalšímu slouží velký displej uprostřed palubní desky. Zde najdeme novou, velmi rychlou verzi systému Nissan Connect, která umožňuje nejen propojení s mobilním telefonem či výběr hudby z portu USB či CD, ale také mnoho dalších funkcí. Najdete zde body zájmu (vyhledání restaurace a podobně), internetové rádio, možnost připojení k sociálním sítím, informace o cenách paliva, počasí, a dokonce i sportovní zprávy.

Je toho zkrátka hodně… Další zajímavou součástí kvalitní a rychlé navigace je systém sledování dopravních značek, které se zobrazují na přístrojovém štítu. Při jízdě vás akustický signál upozorní na změny maximální rychlosti, aniž byste se museli rozptylovat při řízení. Některé z těchto prvků sice najdete pouze u vyšších výbav, ale stejně je příjemné vidět, že je můžete využívat i v autě této třídy.

Plusy:

Pohodlný podvozek, točivý motor, posaz za volantem

Minusy:

Výhled z vozu, nepřehledná karoserie, některé podpůrné systémy ruší

Verdikt:

I když je v novém Qashqai řada pomocných technologií včetně funkce automatického brždění či sledování okolí vozu, stále zůstává příjemným, pohodlným autem nejen do města. Za technologie zaplatíte trochu vyšší cenu, ale pomoc minimálně některých z nich při každodenních situacích oceníte. Faktem ale zůstane, že většina qashqaiů prodávaných na našem území bude spíše v nižších výbavách, a tudíž bez nadstandardní výbavy, a to právě z důvodu snahy o nižší cenu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články