Měl Ransdorf vybírat miliardy po nacistovi?

Švýcarská kauza europoslance

Měl Ransdorf vybírat miliardy po nacistovi?AKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Peníze na účtu ve švýcarské bance, kvůli kterému byl minulý týden v pobočce tamního peněžního ústavu zadržen český europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) spolu se třemi Slováky, prý mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára. Napsal to slovenský list Denník N s odvoláním na vyjádření starosty slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboše Gála, který příslušné dokumenty o účtu prý viděl již před dvěma lety, ale nepokládal je za věrohodné.

„Kontaktoval mě jeden známý, který byl v tom zapleten a ukazoval mi kompletní dokumenty. Nepřikládal jsem tomu žádný význam, ani jsem té pohádce nechtěl věřit,“ řekl Gál, jenž je nástupcem předchozího starosty obce Petera Guzmického. Exstarosta byl podle deníku jedním ze zmiňovaných Slováků zadržených ve Švýcarsku.

Gál prý měl možnost nahlédnout do dokumentů o bankovním účtu i dědickém řízení ve prospěch osoby s iniciálami V.H., jenž má být dědicem významného nacistického funkcionáře. Na účtu ve švýcarské bance by podle Gála měla být uložena mnohem vyšší částka než 350 milionů eur (9,45 miliard korun), kterou v souvislosti s incidentem ve švýcarské bance zmiňovala slovenská média.

„Líčili mi to tak, že ten nacistický pohlavár již dávno nežije a V.H. má být jeho jediný dědic. Část peněz na účtu měla být ze zbrojařského průmyslu a část z patentů,“ řekl Gál. Osobu s iniciálami V.H. ve svém stanovisku k případu zmínil také Ransdorf. Nevysvětlil ovšem, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci mezi bankou a klientem.

Guzmický zůstal posledním zadrženým ze zmiňované čtveřice. Bývalý starosta byl v minulosti obviněn pro podezření z protiprávního nakládaní s pozemky. Bankovní analytik Vladimír Vaňo případ přirovnal k podvodným e-mailům, ve kterých údajný bankéř z Nigerie informuje o tom, že disponuje účtem po zesnulé osobě a příjemci e-mailu slibuje odměnu.

Denník N zase píše, že všichni čtyři zadržení muži zastávali funkci tzv. bílých koní. Jedná se o slangové označení osob, které jsou nastrčeny k páchání trestné činnosti, aby zakryly skutečného pachatele nebo člověka, který má z této činnosti prospěch. ,,Jak kdyby peníze neměly patřit jím samým, ale spíš někoho zastupovali,“ napsal Deník N. To slovenský deník SME uvádí, že podle českých médií byli bílými koňmi všichni tři Slováci, Ransdorf nikoliv.

Strýčkovy peníze
Slovenský zpravodajský web Aktuality.sk s odvoláním na mluvčí státního zastupitelství kantonu Curych v pondělí napsal, že šýcarské úřady obvinily českého europoslance Miloslava Ransdorfa a tři Slováky z majetkové trestné činnosti. Jeden ze Slováků, kterého švýcarské úřady propustily, ovšem portálu zase řekl, že obvinění bylo později staženo. „Všechny čtyři osoby byly obviněny. Jen jedna skončila ve vyšetřovací vazbě,“ řekla Aktuality.sk mluvčí Corinne Bouvardová.
Jeden ze Slováků, kterého švýcarské úřady propustily, pak tvrdil, že obvinění bylo později zrušeno. Zároveň popřel, že by šlo v souvislosti s incidentem ve Švýcarsku o podvod. Podle něj peníze na účtu ve švýcarské bance, kterou Ransdorf a tři Slováci společně navštívili, patřily rodině českého občana, jenž v minulosti emigroval do Švýcarska a jemuž příbuzní odkázali značný majetek.
„Nejde o žádné židovské peníze. Jde o peníze strýčka toho Čecha, který byl váženým švýcarským podnikatelem,“ řekl muž citovaný slovenským serverem. Část dědictví, a to pozůstalost po tetě, byla českému občanovi prý již vyplacena, větší majetek mu ale údajně zanechal jeho strýc. Slováky dědic prý požádal o pomoc při vyřízení celé záležitosti.

Pro koho byly miliardy?

Slovenská média mezitím zjišťují podrobnosti o třech mužích slovenské národnosti zadržených společně s Ransdorfem. Dva z nich byli v minulosti údajně napojeni na kauzy spojené s podezřením na pokusy vylákat z bank dohromady zhruba dvě miliardy korun. V obou případech šlo o falešné dokumenty: v jednom případě o údajné šeky již zaniklé americké banky v hodnotě 850 milionů korun, ve druhém o falešné směnky pobočky Komerční banky za více než miliardu korun.

Kauza má odezvu i v zahraničí, všímají si ji například v Indii. Na internetu se objevují i odvážné spekulace. Například server LiveLeak přišel s tvrzením, že peníze, které se Ransdorf a spol. snažili vybrat ze švýcarské banky, pocházely od ruské vlády nebo ruských oligarchů napojených na ruskou vládu. Podle tohoto webu založili švýcarský účet na jméno Miroslava Ransdorfa Rusové, ovšem spletli se v podstatných osobních údajích nutných pro identifikaci majitele účtu. (Již podle pátečních informací Denníku N se neshodovalo rodné číslo europoslance)

Ransdorf, který otevřeně podporoval anexi Krymu a válku na Ukrajině, by si podle LiveLeak totiž takové peníze nikdy nevydělal. Spekuluje proto, že měly peníze mohly posloužit jako dar krajně pravicové Národní frontě Marine Le Penové nebo Straně nezávislosti Spojeného království Nigela Faragea. Mohlo se prý také jednat o peníze pro teroristy podporované Rusy na jejich aktivity v rámci Evropské unie.

Vedení KSČM se bude Ransdorf zpovídat v úterý

Europoslance Ransdorfa má své zadržení v úterý ráno vysvětlit stranickému kolegiu. ,,Z jednání se neomluvil, proto se domníváme, že se dostaví,“ uvedla pro server ECHO24.cz Šárka Cicvárková z mediálního úseku KSČM. Cicvárková doplnila, že během víkendu s nimi pan Ransdorf nekomunikoval. ,,Nereagoval na naše pokusy spojit se s ním. Nakonec jsme jej vyzvali, aby se zúčastnil úterního jednání s členy stranického vedení,“ doplnila Cicvárková. Podle vedoucí jeho kanceláře Heleny Suché Ransdorf již mluvil s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem.

Čtěte také: K výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády, stěžuje si Ransdorf

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články