Drtiče kamenů za 28 milionů? Zmanipulovaná soutěž končí

Předražené přístroje

Drtiče kamenů za 28 milionů? Zmanipulovaná soutěž končíNOVÉ 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Ústecká Krajská zdravotní zrušila minulé úterý nákup dvou drtičů ledvinových kamenů celkem za 28 milionů korun. Stalo se tak pět dnů poté, co přehnanou cenu kritizoval Týdeník Echo.

Zrušení zakázky si vyžádal šéf představenstva Jiří Novák, který v nemocničním holdingu reprezentuje nejsilnější krajskou stranu KSČM. „Generální ředitel Petr Fiala rozhodl 31. března v souladu s názorem vedení představenstva,“ potvrdil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Holding sdružující pět krajských nemocnic rozhodl o nákupu dvou drtičů (litotryptorů) už koncem února, když vítězem soutěže vyhlásil formu Hospimed. Vyhrála s nabídkou 28,5 milionu korun včetně DPH před jediným konkurentem, společností Medisap. Ve skutečnosti o soutěž nešlo, protože Medisap je stoprocentní dcerou Hospimedu. Do soutěže se přitom nemohli přihlásit další účastníci, protože Krajská zdravotní stanovila příliš přísné referenční podmínky, které nikdy jiný z dodavatelů nemohl splnit. Dotázaní experti upozornili, že se tím Krajská zdravotní připravila až o osm milionů korun, protože litotryptory s odpovídajícím vybavením nabízejí jiné firmy po 10-12 milionech za kus.

Krajská zdravotní bude podle Vondry soutěž opakovat, předtím však upraví zadávací podmínky. Pracovník odpovídající za zakázku byl podle mluvčího propuštěn z práce.

Čtěte také: Případ ústeckých drtičů ledvinových kamenů

Proč mlčel antimonopolní úřad

Zrušením zakázky se Krajská zdravotní zřejmě zachránila před hloubkovou kontrolou z Bruselu, případně z ministerstva financí, protože nákupy přístrojů platí Evropská komise. Krajská zdravotní navíc provede audit dalších zakázek. Mezi podezřelé jde zařadit například i další soutěže, kterých se účastnily vždy jen dvě firmy ze skupiny Hospimed. Tím se velmi pravděpodobně naplňuje definice tzv. bid riggingu, podle příručky advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners jedné z nejzávažnějších forem zakázaných kartelových dohod. „Místo, aby dodavatelé o zakázku soupeřili a podávali sami za sebe nejlepší nabídky, tito dodavatelé vzájemnou koordinací vyloučí mezi sebou rivalitu a předem určí výsledek tendru, a to v neprospěch odběratele,“ popisují bid rigging advokáti.

Krajská zdravotní se do kontroly pustí, i když proti dosavadnímu postupu nemělo námitky ministerstvo zdravotnictví ani antimonopolní úřad. Stejný průběh soutěží také akceptovaly další tuzemské nemocnice. Ústecký ředitel Fiala se při kontrole bude řídit zkušeností z nákupu litotryptorů a podle výsledků kontroly upřesní pravidla pro další nákupy. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz