Jednou dojde i na limity v dole ČSA, doufají odboráři

(ne)prolomení limitů

Jednou dojde i na limity v dole ČSA, doufají odborářiNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Horníci boj o pokračování těžby v dole Československé armády nevzdají. Vláda dnes na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem rozhodla, že územní limity těžby prolomí pouze v dole Bílina. Místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta ČTK řekl, že havíři budou těžbu v ČSA podporovat.

„Přijde doba, kdy to uhlí za limity na ČSA bude potřeba, je ale otázka, jakou cenu za to zaplatí,“ uvedl Franta. Podle něj pomůže lomu ČSA, který se nachází nedaleko obce Horní Jiřetín na Mostecku, čas. Vláda uhlí za limity v dole ČSA neodepsala do tzv. nebilančních zásob. „Je možné, že přijde jiná vláda, která usnesení změní,“ řekl Franta. Odboráři si rozhodnutí vlády prostudují a podle toho zváží další kroky.

Útlum těžby v dole ČSA mezitím bude pokračovat. Severní energetická, která je vlastníkem, bude havíře postupně propouštět. „Povolování hornické činnosti je legislativně dlouhý proces, pokud zavřeme ‚armádu‘ a za pár měsíců se rozhodneme ji otevřít, bude to náročné na finance i na lidi,“ uvedl Franta.

Horníci dlouhodobě požadují úplné prolomení limitů. Do Ústí jich dnes přijelo podpořit takový krok zhruba 550. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dříve navrhoval posunutí limitů v lomu ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. V červnu však oznámil, že od tohoto plánu upustil, protože studie, které si nechalo ministerstvo vypracovat, ukázaly, že tento postup by byl pro těžaře nerentabilní.

Čtěte také: Vláda prolomila těžební limity lomu Bílina. Aktivisté ji vypískali

Existují různé odhady dopadů zániku pracovních míst v dole ČSA na nezaměstnanost v regionu a případného vzniku nových míst například v rámci rekultivací.

V Ústeckém kraji bylo v září bez práce 53 678 lidí. Nezaměstnanost od února klesá, v minulém měsíci činila 9,4 procenta, což je nejvíce v zemi. Z podkladů ministerstva průmyslu a obchodu vyplývá, že by mohlo přijít o práci kvůli uzavření dolu zhruba 7420 lidí.

„Já jednou přijdu domů a řeknu: ‚Děti, tatínek je bez práce, co budeme dělat?‘. A stoupnu si s nimi do fronty na pracák,“ popsal důvody podpory prolomení limitů na ČSA jeden z účastníků dnešní demonstrace Jan Houdek. Právě otázku uplatnění horníků by měla řešit vláda, shodují se místní politici.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články