1 Letecká doprava

Do Ameriky bez notebooku? Američané chtějí zakáz v kabinách letadel

, NOVÉ

Témata: , ,

S nepříjemným problémem se možná budou brzy potýkat cestující, kteří chtějí letět do Spojených států. Existuje možnost, že administrativa Donalda Trumpa zakáže používání notebooků a IT zařízení v kabinách dopravních letadel. Zprávu přinesla CNN.

Nařízení již existuje od března tohoto roku, týká se aerolinek, které létají z 10 letišť na Blízkém východě a v Africe. Cestující si mohou vzít do kabiny pouze smartphony, které jsou pochopitelně kontrolovány. Zda se podobné nařízení bude brzy týkat i evropských aerolinek, není zatím jisté. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti prý ale chce seznam rozšířit. Definitivní rozhodnutí zatím nepadlo.

Představitelé evropských aerolinek již očekávají, že k něčemu takovému dojde, je prý jen otázkou, co bude zavedeno a kdy. Nařízení již kritizovali zástupci leteckých společností z Blízkého východu a také bezpečnostní experti, podle kterých představuje riziko velké množství lithiových baterií v zavazadlovém prostoru, kde by mohly vyvolat požár.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dalším problémem je, že pokud by byl zákaz uveden v platnost, tak podle některých kritiků by si sami Američané museli zavést podobné nařízení pro lety z USA do Evropy. Američané však toto odmítají, protože jejich kontrarozvědka to nepovažuje za nezbytné.

Pokud by nařízení vstoupilo v platnost i pro Evropu, jednalo by se o komplikaci pro tisíce pasažérů denně. 40% veškerých zaoceánských cestujících směřuje do USA z Evropy, běžně v Americe přistane přes 350 letadel, z nichž mnoho patří americkým aerolinkám, za den. Letecké společnosti se zatím neúspěšně pokusily nalézt kompromisní řešení, které by spočívalo v důkladnějších prohlídkách zavazadel a cestujících.

Trumpova administrativa obhajuje nařízení tím, že podle tajných služeb jsou teroristé schopni ukrýt výbušniny do notebooků a dalších IT zařízeních.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.