Malajsie jde s dobou a nabízí ‚šaría kompatibilní‘ aerolinky

Malajsie jde s dobou a nabízí ‚šaría kompatibilní‘ aerolinkyNOVÉ
Personál a cestujícící společnosti Rayani Air. Foto: Reprofoto: Youtube.com/Lensa Hunterz
Svět

ISLÁMSKÉ PRÁVO V LETADLE

vb Echo24

V převážně islámské Malajsii v těchto dnech vznikají vůbec první soukromé aerolinky, které jsou „šaría kompatibilní“. Tedy, že svůj provoz alespoň zčásti řídí podle islámského práva šaría. V praxi to bude znamenat například to, že během svých letů nebudou cestujícím servírovat žádný alkohol a ani vepřové maso. Každému letu má navíc předcházet islámská modlitba.

„Naše muslimské zaměstnankyně mohou dobrovolně nosit hidžáb. Od nemuslimek pak očekáváme přiměřené oblékání,“ řekl k pravidlům nově vzniklé společnosti její výkonný ředitel místnímu listu Astro Awani. „Před každým letem rovněž odříkáváme modlitby, na palubě nenaléváme alkohol a poskytujeme jídlo a pití, které je halal (povolené pro muslimy),“ dodal.

Je ovšem důležité zmínit, že i když se bude společnost Rayani Air do značné míry řídit islámským právem šaría, nebude to platit vždycky. Například britský list The Telegraph poukazuje na to, že společnost používá obvyklé nástroje marketingu – na svých webových stránkách uvádí, že cestující se mohou těšit na bezplatné občerstvení, které bude sestávat z „chutného muffinu, ovocného džusu a buráků“.

Soukromá letecká společnost Rayani Air, která svoji činnost zahájila tuto neděli, zatím operuje na několika vnitrostátních linkách mezi malajsijskými městy a ostrovy. Jako svoji základnu ve většinově muslimské zemi si zvolila mezinárodní letiště ve městě Langkawi. Flotilu letecké společnosti v tuto chvíli tvoří dva Boeingy 737-400.

Společnost Rayani Air ovšem není první na světě, jejíž provoz se zčásti řídí podle islámských zvyků. Britský Telegraph upozorňuje na to, že na podobném principu fungují aerolinky Bahrajnu, Íránu a Saúdské Arábie. Všechny tyto společnosti jsou ale – na rozdíl od malajské Rayani Air – z větší či menší míry ovládané konzervativními vládami daných států.

Čtěte také: Každý třetí muslim by v Dánsku zavedl právo šaría

Výzkum: Většina lidí v muslimských zemích žádá právo šaría

Související články