Italský svazek Sobotky s Babišem: seriál, který jen tak neskončí

Vztahy v koalici

Italský svazek Sobotky s Babišem: seriál, který jen tak neskončíNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Jeden řídí vládu, druhý má na starosti státní kasu. A i když společně spravují Českou republiku, často na sebe navzájem útočí a hádají se přes média. Server ECHO24.cz vybral nejzajímavější přestřelky ministra financí Andreje Babiše (ANO) s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

„Já mu dám lopatou, pokud nepřestane.“ To je zatím asi nejšťavnatější výrok, kterým vicepremiér častoval předsedu vlády. Babišovi se letos na jaře nelíbilo, jak Sobotka kritizuje lídra ANO pro evropské volby Pavla Teličku. „Telička se neztratí a dokáže se včas přisát na nějakého miliardáře,“ uvedl premiér v narážce na Teličkovu spolupráci s majitelem NWR Zdeňkem Bakalou. Ministr financí Sobotkovi v novinovém rozhovoru odpověděl výhrůžkou, ze které ale rychle vycouval.

Vzájemné soupeření předvádějí Sobotka s Babišem po celý rok společné vlády. Už na přelomu ledna a února bylo mezi šéfy ČSSD a ANO dusno kvůli náměstkovi sociální demokracie na ministerstvu financí. Až po několika týdnech a sérii schůzek Babiš akceptoval, že na jeho resortu bude působit bankéř Martin Pros. Několik předchozích kandidátů ČSSD ale ministr financí odmítl.

„Nejjednodušší by bylo, kdyby pan Babiš ukončil své podnikatelské aktivity a nadále se věnoval pouze politice.“

Roztržka kolem Babišova podnikání

V března premiér Babiše nepřímo vyzval, aby ukončil svoje podnikání. Do Česka tehdy přijela na návštěvu členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová, která vicepremiéra a majitele Agrofertu v jedné osobě ostře kritizovala. Sobotka se hned přidal se slovy: „Určitě z hlediska čistoty, z hlediska toho, abychom nebyli konfrontováni s těmi dotazy na možný střet zájmů, tak nejjednodušší by bylo, kdyby pan Babiš ukončil své podnikatelské aktivity a nadále se věnoval pouze politice.“

„Možná pan premiér netuší, co je to podnikat.“

Babiš se ale své firmy vzdát odmítl. Místo toho si rýpl, že Sobotka toho sám o podnikání asi moc neví. „Já nepodnikám, já jsem majitel sto procent akcií Agrofertu a nepodnikám. Já jsem podnikatelské aktivity ukončil, možná si toho pan premiér nevšiml. A možná pan premiér netuší, co je to podnikat,“ prohlásil Babiš.

Čtěte také: Sobotka: Babiš by měl přestal podnikat

Sobotka se opřel do Babišova podnikání, ten hned zmínil volby

Spojení s kmotry a oligarchové ohrožující demokracii

Výraznější konfrontaci mají premiér s vicepremiérem za sebou také po podzimních komunálních volbách. Babiš byl ve varu hlavně kvůli tomu, jak ANO skončilo mimo vedení města v Olomouci. „V Olomouci vyhrálo ANO, i tak nabídlo primátora ČSSD. Ta se spojila s kmotry co v Olomouci čtyři roky kradou. Kluci se asi lekli, že to chceme prověřit,“ zlobil se šéf ANO. Sobotka tehdy výrok o kmotrech odmítl a Babišovi vzkázal, aby přestal brečet.

„Pan premiér... podrazil koalici, své poslance, opozici a choval se absolutně populisticky.“

Premiér ministra financí nepřímo zkritizoval i při oslavách 17. listopadu. Když měl projev před studenty pražských práv, varoval je před vyprazdňováním demokracie a oligarchy, kteří z něj těží. „Z oslabení demokratického, tím pádem i stranického systému pak mohou mnohem snadněji těžit populisté a oligarchové, tak jako kdysi šlechtici organizovali soukromé armády, tak dnes se organizují privátní politické strany, majitelé těchto privátních politických stran najímají a propouštějí stranické kandidáty bez jakékoliv demokratické procedury,“ prohlásil.

Čtěte také: Sobotka varuje před oligarchy a bojí se o svobodu médií

„Andrej Babiš při hlasování ze sněmovny utekl, takže veřejnost opět nezná jeho názor.“

Zatím poslední střet mají za sebou Babiš a Sobotka tuto neděli. Vicepremiér kritizoval předsedu vlády v televizi kvůli poslaneckým platům. Svého koaličního kolegu vykreslil jako podrazáka, který nejdřív dal mandát k vyjednání až 26procentního nárůstu platů, aby se proti němu pak postavil. „Pan premiér navrhl, že to zvýšení je nepřijatelné a stal se bojovníkem proti zvýšení platů, tudíž podrazil koalici, své poslance, opozici a choval se absolutně populisticky,“ zlobil se Babiš.

Sobotka s ministrem financí sice neseděl ve studiu, ale kritiku hned otočil. Podle něj je populistou šéf ANO, který se hlasování o podobě platů neúčastnil. „Andrej Babiš při hlasování ze sněmovny utekl, takže veřejnost opět nezná jeho názor. Kdyby utekli všichni, tak jako pan Babiš, platy poslanců by vzrostly od nového roku o 26 procent. Poslanci ANO verbálně prosazovali další zmrazení platů. Každý si může udělat názor, co je větší populismus,“ napsal v reakci Sobotka.

Čtěte také: Babiš: Sobotka je podrazák. Premiér: Babiš je populista

Výpomoc ve vnitrostranickém boji i s lustracemi

I když se italský svazek Sobotky s Babišem v jejich vládnutí prakticky neprojevuje, je otázkou, jak dlouho v něm oba vydrží. Kuloáry koluje informace, že šéf ANO má na příští jaro nakoupené velké množství inzertních ploch, které může využít pro kampaň u případných předčasných voleb. I kdyby se k nim ale odhodlal a chtěl využít vysokých preferencí svého hnutí, není jasné, jak by sehnal 120 poslanců nutných na rozpuštění sněmovny. ANO jich má jen 47.

Přes mediální nevraživost předsedů ČSSD a ANO existují ale důležité momenty, kdy jeden druhého podržel. V Sobotkově případě přišel hned po sněmovních volbách loni na podzim. Sociální demokracií cloumala rebelie a s Babišem zkoušel o společné vládě paralelně vyjednávat i tehdejší 1. místopředseda strany Michal Hašek. Šéf ANO ale dal přednost Sobotkovi. Předseda ČSSD pak Babišovu vládní nominaci poslal na Hrad bez lustračního osvědčení a kryl mu záda v útocích opozici, které se týkaly Babiše a StB.

Sdílet:

Hlavní zprávy