Druhé místo si nikdo nepamatuje. Amerika připomíná Trumpovi hořký tweet
Americké primárky
Tvrdým varováním se výsledky nominačního hlasování v Iowě staly pro sebevědomého Donalda Trumpa, který početné pole republikánských kandidátů ovládal dlouhé měsíce. Svědčily o tom alespoň průzkumy voličských preferencí, které dva dny před hlasováním dávaly realitnímu magnátovi sedmiprocentní náskok před texaským senátorem Tedem Cruzem. Ten teď podle agentury AP jde do příštího hlasování v New Hampshire jako jasný republikánský favorit, zatímco z Trumpa si internet dělá vtipy kvůli jeho starému tweetu o druhém místě.
Trump podle amerických komentátorů příliš spoléhal na svou pověst celebrity. Republikánské volební shromáždění v Iowě ukázalo, že o konečném výsledku nominace nejspíš nebude rozhodovat mediální obraz a halasný optimismus předvolebních shromáždění.
„Trump se prezentoval jako jasný vítěz a spasitel Ameriky. Když prohrál, svou roli zpochybnil,“ řekl agentuře AFP David Redlawsk z Rutgerské univerzity.
@realDonaldTrump and no one will remember you when you‘re broke from ego.
— Carly Lehwald (@CarlyELehwald) 2. Únor 2016
Sebevědomá prezentace sama sebe jako vítěze ještě před volbami nebylo to jediné, co se Trumpovi nevyplatilo. Uživatelé sociálních sítí začali krátce po jeho ,,prohře“, na kterou reagoval překvapivě dospěle, postovat jeho tweet z roku 2013, který se pro Trumpa stal hořkým zakončením iowského boje. V něm totiž magnát citoval Waltera Hagena, slavného amerického golfistu z dvacátých let, jež vyhrál jako první British Open a US Open dokonce dvakrát. ,,Nikdo si nepamatuje, kdo byl druhý,“ zní jeho citát.
Where‘d you finish in the GOP Primary? RT @realDonaldTrump “No one remembers who came in second.” – Walter Hagen
— Mark Agee (@MarkAgee) 31. Prosinec 2013
Američané se starého tweetu chytili a začali ho podnikateli předhazovat a dělat si z něj po celém internetu legraci. Sám Trump po oznámení výsledků pogratuloval Tedu Cruzovi k vítězství a řekl, že je druhým místem v Iowě poctěn, ale i přesto je stále přesvědčen, že v boji o republikánskou nominaci na úřad prezidenta vyhraje, porazí svého demokratického vyzyvatele a nakonec se dostane do Bílého domu.
@realDonaldTrump HAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHA, FUCK YOU
— Chavismo o barbarie☭ (@jorgeamoralesv) 2. Únor 2016
Těsné třetí místo Marka Rubia posílí navíc jeho obraz vhodné alternativy pro voliče, kteří vyznávají tradiční republikánské hodnoty před přímočarou prostořekostí Donalda Trumpa a okázalým konzervatismem Teda Cruze.
Právě Rubio je podle agentury Reuters spolu s Cruzem velkým vítězem iowského hlasování. „Vůdci Republikánské strany dlouho chovali naději, že se objeví stranický šampion. V pondělí se ukázalo, že touto osobou je Rubio, který skončil jen o vlas za Trumpem a jen několik procentních bodů za Cruzem,“ napsala v prvním hodnocení agentura.
„Toto je okamžik, který prý neměl vůbec nastat. Po měsíce nám tvrdili, že nemáme žádnou šanci,“ prohlásil vítězně po vyhlášení volebních výsledků v Iowě Rubio. Jeho výsledek podle analytiků posílí argumenty, že by právě Rubia měli podpořit méně úspěšní republikánští kandidáti jako Jeb Bush, Chris Christie nebo John Kasich.
Možnou příčinou nepředpokládané Trumpovy prohry je podle amerických komentátorů povaha iowských voličů, kteří se prý velmi často rozhodují na poslední chvíli. Už většina předvolebních průzkumů ukazovala na vysoké procento nerozhodnutých, jejichž hlas může konečné výsledky výrazně ovlivnit. Podle analýz listu Politico získal mezi nerozhodnutými voliči 30 procent hlasů Cruz, čtvrtinu třetí Marco Rubio a jen 14 procent Trump.
The @realDonaldTrump “No one remembers who came in second.”-Hagen #trump #MakeAmericaGreatAgain #DonaldTrump pic.twitter.com/TpsOuooAjq
— Kamaran Holt (@Kam_Holt) 2. Únor 2016
Dalším možným důvodem je náboženské založení obyvatel třímilionové Iowy. Zatímco v nominačním hlasování v roce 2008 se za věřící evangelíky označilo 60 procent voličů a v roce 2012 jen 57 procent, tentokrát to bylo 64 procent voličů. To nahrávalo nábožensky orientované kampani Cruze, zatímco o křesťanských hodnotách Trumpa mnozí pochybují. Cruz získal 35 procent hlasů věřících, zatímco Trump 22 procent a Rubio 21 procent.
Otazníky nad přesností předpovědí umocňuje i skutečnost, že vysoká volební účast měla být výhodou pro Trumpa, jehož hlučná volební shromáždění doprovázela hojná návštěvnost a velký mediální zájem. Hlasujících bylo skutečně rekordně mnoho, ale Trump přesto nevyhrál. Rekordní účast naopak prospěla Cruzovi, který věnoval větší pozornost drobné práci v terénu. Trump místo toho sázel na silná slova a mediální viditelnost.
Trump po oznámení volebních výsledků promluvil ke svým voličům nezvykle zaraženě a podle BBC poprvé po dlouhé době ve veřejném projevu nikoho neurazil. Prohlásil, že je výsledkem „poctěn“ a některé protikandidáty dokonce označil za své přátele.