1 Časovaná bomba

Exšéf Mossadu: Izrael strká hlavu do písku, Palestina se sama nevyřeší

, NOVÉ

Témata: ,

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Tamir Pardo, kritizuje Izrael za jeho politiku ohledně okupace Palestiny. Podle něj se Izrael rozhodl „nic nedělat a čeká, že se vše vyřeší samo“. Podle Pardoa jde o „existenční problém pro Izrael“. Podle současného šéfa Mossadu, Yossiho Cohena, je ovšem hlavní hrozbou pro Izrael Írán. Píše o tom izraelský Haarec.

„Jednoho dne se z Izraele stane stát dvou národů, protože bude nemožné rozseknout tento Gordický uzel mezi dvěma národy,“ uvedl Pardo svůj názor na vývoj, pokud Izrael nezačne konat. Podle něj jde o existenční problém: „Je to časovaná bomba. Vybrali jsme si schovat hlavu do písku.“

Současný šéf Mossadu, Yossi Cohen, si ovšem myslí něco jiného. Podle něj je hlavní hrozbou pro židovský stát Írán, který se nevzdal svých ambicí a snaží se ovlivnit Blízký východ. „Dokud bude existovat ájatolláhský režim, bude Írán hlavní zkouškou pro bezpečnost, s nebo bez nukleárních dohod,“ řekl Cohen.

K diskuzi o hrozbách se přidal také náčelník generálního štábu Izraelských obraných sil, generálporučík Gadi Eisenkot. Podle něj je hlavní hrozbou pro Izrael Hizballáh, který operuje převážně v sousedním Libanonu a Sýrii.

Čtěte také: ‚Absolutní provokace.‘ Richard Gere odsoudil budování izraelských osad

Izraelská obrana poprvé sestřelila raketu ze Sýrie

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.