Novinář odložil ‚Peroutkův‘ článek ve vile, Kleslová naletěla

Novinář odložil ‚Peroutkův‘ článek ve vile, Kleslová naletěla
Pražská šéfka ANO Radmila Kleslová (vlevo) a primátorka Adriana Krnáčová na sněmu hnutí Foto: Foto: Jan Zatorsky
3
Domov

kn Echo24

Starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO) se nechala napálit žertem bohemisty Jaromíra Slomka. Ten během novinářské prohlídky vily Karla Čapka na pražských Vinohradech zanechal na stolku ve spisovatelově pracovně vlastnoručně vyrobený falzifikát titulního listu Přítomnosti z 28. října 1938 s inkriminovaným článkem. Kleslová posléze nález hrdě ohlásila na sociální síti a text poslala na odbornou expertizu.

„Šlo o žertovnou mystifikaci. Pan prezident si tu z nás dělá srandu už půl roku, chtěl jsem si proto z této trapné situace udělat také legraci a pobavit alespoň své kolegy novináře. Rozhodně jsem nečekal, že to paní starostka vezme vážně,“ okomentoval pro ECHO24.cz bohemista a publicista Jaromír Slomek, který list sám vyrobil a do vily přinesl. 

Titulní strana Přítomnosti byla podle Slomka napodobena tak, aby případný nálezce ne-li na první, tak na druhý pohled odhalil, že se jedná o padělek. Bohemista použil tehdy nepoužívané bezpatkové písmo, rozdělil text nikoli do dvou, ale do tří sloupců, připojil fotografie a v článku zanechal chyby typu Ferdinad a nespisovné jazykové obraty.

„Záměrně jsem na stránce ponechal znaky, které by dotyčnému měly napovědět, že se nejedná o pravý článek. Použil jsem například také tvrdý xeroxový papír,“ dodal Slomek s tím, že stránka byla navíc potištěna pouze z jedné strany.

 

Vila Karla Čapka, kterou MČ Praha 10 loni koupila odkoupila, dnes opět vydává opravdové poklady. „Peroutkův článek je…

Posted by Praha 10 on  29. červen 2015

Více zde: ‚Praha 10 našla Peroutkův článek,‘ chlubí se starostka Kleslová

Na to, že se jednalo o Slomkův šprým, upozornil novinář Jiří Peňás, který záležitost komentoval na Facebooku. „Jaromír Slomek jest génius komplotu. Vetřel se do Č-ovy vily s podvrženým útržkem, vložil ho do klasikova spodního prádla a čekal, až toxická nálož exploduje. Tak ďábelsky vtipný je jen bohemista z Děčína, nápaditý hledač chybných přechodníků a špatných paginací. Bravo Jaromíre, Hanko a Lindo naší doby!,“ napsal Peňás na svém profilu v narážce na české obrozence a falešné Rukopisy.

Kleslová to nepochopila

Že se jednalo o žert, není nejspíš ale dosud jasné zástupkyni hnutí ANO, která městské části šéfuje. Kleslová totiž text i přes zřejmé nesrovnalosti poslala památkářům, aby dokument podrobili podrobné expertize. „Čapkova vila skrývá mnohé cennosti a vše co se v budově najde posíláme na expertizu do Národního památkového ústavu,“ uvedla pro ECHO24.cz Kleslová. 

„Já nejsem odbornice, abych něco posuzovala, navíc jsem text měla v ruce pouze dvě minuty. Pokud se ukáže že dokument pravý není, tak ho tam zřejmě někdo z novinářů donesl, ale zas nechápu, proč by to zas někdo dělal,“ dodala Kleslová

Falešný článek Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman nalezla v pondělí dopoledne během prohlídky skupinka novinářů spolu s pražským radním Bohumilem Zoufalíkem v pracovně Karla Čapka v jeho vile na pražských Vinohradech. Pravost výtisku odmítli přítomní historici i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezidentův mluvčí nález posléze okomentoval na Facebooku. „28. 10. 1938 byl z nařízení druhorepublikové vlády pracovní den. Žádné zvláštní vydání by cenzura nedovolila. A navíc – na místě utržení části stránky se skví zcela nový, bílý papír,“ napsal Ovčáček.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na konferenci, která se konala u příležitosti výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Mimo jiné v něm obvinil někdejší intelektuální elity z morálního selhání a fascinace zrůdnou ideologií nacismu. Kromě Ferdinanda Peroutky takto podle Zemana selhal i britský ministerský předseda Winston Churchill. 

Čtěte také: Zemanova omluva-neomluva: ‚Nenašel se, ale já ho četl‘

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ,Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.‘ Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: ,Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.‘…. Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením,“ zeptal se tehdy Zeman sám sebe i ostatních přítomných. 

Na prezidenta se za jeho výroky snesla vlna kritiky a Společnost Ferdinanda Peroutky ho vyzvala, aby své tvrzení doložil údajným Peroutkovým textem Hitler je gentleman, nebo se omluvil. Zeman tedy pověřil svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, aby článek vypátral. Čas na to měl původně mít do konce června. 

Za svůj výrok se zatím Zeman neomluvil. Prezident nabídl nálezci údajného článku odměnu 100 000 korun. Mezi těmi, kdo žádají prezidentovu omluvu, je i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Ta kvůli tomu v dubnu letošního roku podala žalobu na český stát.

Čtěte také: ​Hradní komedie nekončí, Ovčáček hledá Peroutku dál