‚Praha 10 našla Peroutkův článek,‘ chlubí se Kleslová. Nepoznala žert

Rozvědčice žertuje

‚Praha 10 našla Peroutkův článek,‘ chlubí se Kleslová. Nepoznala žertNOVÉ
Domov

kn Echo24

Vedení Prahy 10 se na sociálních sítích chlubí tím, že objevilo dlouho hledaný článek novináře Ferdinanda Peroutky ‚Hitler je gentleman‘. Starostka městské části Radmila Kleslová (ANO) to dokonce prohlašuje na svém twitterovém účtu. Text, který má Praha 10 k dispozici, je ale podvrh. Neodpovídá jeho grafická úprava, ani jazykový styl. Článek do vily zřejmě podstrčil bohemista Jaromír Slomek.

„Peroutkův dopis je na světě! Našli jsme jej s kolegy v Čapkově vile, kterou Radnice Prahy 10 vloni odkoupila,“ informovala Klesová na Twitteru.

Praha 10 o nálezu informuje i na svém facebookovém profilu. „Vila Karla Čapka, kterou MČ Praha 10 loni koupila odkoupila, dnes opět vydává opravdové poklady,“ píše městská část na sociální síti. Oproti starostce Kleslové ale radost z objevení článku, který delší dobu vyvolává v české společnosti kontroverze, už mírní.

Čtěte také: Novinář odložil ‚Peroutkův‘ článek ve vile, Kleslová naletěla

„Peroutkův článek je konečně na světě, vzkazuje světu s nadsázkou naše paní starostka Radmila Kleslová :-) Pravost se momentálně snažíme prověřit,“ dodalo vedení Prahy 10. 

NE Ferdinand ale Ferdinad

Lidé příspěvek Prahy 10 začali na Facebooku již kritizovat. Podotýkají, že časopis Přítomnost měl v této době jinou grafickou úpravu, jazyk neodpovídá spisovné normě a jsou v něm i překlepy. Zkomoleno je hned Peroutkovo jméno, místo Ferdinanda je pod článkem ‚Hitler je gentleman‘ podepsán Ferdinad. Část novin, kde by mohl čtenář najít pointu textu, je navíc utržená. Neodpovídá ani použitý font písma, podle jednoho z uživatelů se jedná o nové písmo podobného řezu.

„Přítomnost byla sázena ve dvou sloupcích, nikoli ve třech. Navíc se v ní nikdy netiskly fotografie, maximálně karikatury nebo kresby. I font písma je mimo praxi revue, bezpatkové písmo se nepoužívalo,“ okomentoval nález Prahy 10 pro ECHO24.cz Martin Groman ze Sdružení Ferdinanda Peroutky.

„Také je nesmysl, že by Přítomnost vycházela ve zvláštním vydání. Když potřeboval Peroutka vydat něco rychle a aktuálně, používal k tomu Lidové noviny a ne politickou revue, která navíc řádně vyšla dva dny předtím,“ pokračuje Groman s tím, že 28. říjen se tehdy jako státní svátek neslavil, byl zakázán z nařízení vlády a lidé normálně chodili do práce. 

Článek podstrčil bohemista Slomek

Podle novináře Jiřího Peňáse je článek do Čapkovy vily podstrčil jazykovědec Jaromír Slomek. „Jaromír Slomek jest génius komplotu. Vetřel se do Č-ovy vily s podvrženým útržkem, vložil ho do klasikova spodního prádla a čekal, až toxická nálož exploduje. Tak ďábelsky vtipný je jen bohemista z Děčína, nápaditý hledač chybných přechodníků a špatných paginací. Bravo Jaromíre, Hanko a Lindo naší doby!,“ píše na Facebooku Jiří Peňás.

Čtěte také: Zemanova omluva-neomluva: ‚Nenašel se, ale já ho četl‘

Celá aféra kolem údajného Peroutkova článku s titulkem ‚Hitler je gentleman‘ začala letos v lednu. Prezident Miloš Zeman na konferenci, která se konala u kulatého výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, obvinil někdejší intelektuální elity z morálního selhání a fascinace zrůdnou ideologií nacismu. Kromě Ferdinanda Peroutky takto podle Zemana selhal i britský ministerský předseda Winston Churchill. 

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ,Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ,Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky.‘ Můj milovaný Winston Churchill v lednu 1939 napsal Adolfu Hitlerovi: ,Kdyby můj národ postihla velká katastrofa, přál bych si, aby v jeho čele stál muž s vaší silnou vůlí.‘…. Co vede k této fascinaci intelektuálů naprosto zrůdným učením,“ zeptal se tehdy Zeman sám sebe i ostatních přítomných. 

Na prezidenta se za tyto výroky snesla vlna kritiky a Společnost Ferdinanda Peroutky ho vyzvala, aby své tvrzení doložil Peroutkovým textem, nebo se omluvil. Zeman tedy pověřil svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, aby článek vypátral. Čas na to měl původně mít do konce června. V květnu pak prezident prohlásil, že vypíše odměnu pro toho, kdo text objeví. Dodal také, že pokud se má za něco omlouvat, tak prý jedině za to, že se článek nepodařilo najít.

Mezi těmi, kdo žádají prezidentovu omluvu, je i Peroutkova vnučka Terezie Kaslová. Ta kvůli tomu v dubnu letošního roku podala žalobu na český stát.

Čtěte také: Hradní komedie nekončí, Ovčáček hledá Peroutku dál

Zeman je gentleman

‚Kampaň Hradu je nemravná.‘ Mládková se zastala Peroutky