Trumpovým šéfem diplomacie bude Tillerson z Exxonu, přítel Putina

Nová administrativa USA

Trumpovým šéfem diplomacie bude Tillerson z Exxonu, přítel PutinaAKTUALIZOVÁNO
Rex Tillerson Foto: FOTO: Wikimedia Commons
1
Svět

Echo24

Ministrem zahraničí USA by se měl stát generální ředitel energetické společnosti Exxon Rex Tillerson. Jeho nominaci oficiálně oznámil tým nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. Pro funkci má podle něj dostatek zkušenosti. Jeho vhodnost pro funkci řada amerických politiků zpochybňuje kvůli vazbám na Rusko.

„Díky své nezdolnosti, bohatým zkušenostem a podrobným znalostem geopolitiky je výbornou volbou na post ministra zahraničí,“ uvedl Trump v prohlášení zveřejněném jeho přípravným týmem. „Bude usilovat o regionální stabilitu a zaměří se na zásadní bezpečnostní zájmy Spojených států,“ dodal Trump.

V souvislosti s postem šéfa diplomacie v Trumpově administrativě se v minulosti mluvilo o newyorském starostovi Rudy Giulianim. Za hlavního favorita byl v médiích označován i někdejší neúspěšný prezidentský kandidát Mitt Romney, jehož výběr by byl z Trumpovy strany vstřícným krokem směrem k republikánskému establishmentu. Nakonec padlo i jméno Rexe Tillersona.

Velká část demokratů i někteří přední republikáni očekávanou nominaci v minulých dnech zpochybňovali kvůli Tillersonovým blízkým vazbám na Rusko. Šéf ropného gigantu Exxon se před několika lety dočkal vyznamenání od prezidenta Vladimira Putina a je mimo jiné odpůrcem sankcí, které Spojené státy uvalily na Rusko po ozbrojeném vpádu na ukrajinský Krym.

Tillersonovy vazby na Rusko má řešit Senát

Žádný z dosavadních Trumpových kandidátů na vládní posty nečelil takové kritice uvnitř Republikánské strany. Tillersonovými vazbami na Kreml se chtějí politici zabývat během slyšení v Senátu, jehož souhlas s jmenováním je nutný.

Několik republikánských senátorů včetně vlivného šéfa bezpečnostního výboru Johna McCaina či neúspěšného Trumpova soka z primárek Marca Rubia uvedlo, že vazby na Rusko nejsou ideální kvalifikací pro ministra zahraničí. Proto je hodlají podrobit podrobnému prošetření. V Senátu se přitom očekává vyrovnané hlasování – republikáni ve stočlenném sboru disponují křehkou většinou 52 hlasů.

Sám Trump o Tillersonových kontaktech v Rusku prohlásil, že budou spíše výhodou, protože zná všechny „velké hráče“. Je si jist, že jde pouze o vazby v rámci byznysu. V něm šlo například o podpis smlouvy Tillersonovy firmy s ruskou státní ropnou společností Rosněfť o využívání velkých nalezišť v Arktidě. Na této spolupráci se obě strany dohodly v roce 2011.

Tillerson má velmi úzké vztahy s Putinem již o doby, kdy zastupoval Exxon v Rusku během 90. let. Šéf Center for Strategic and International Studies John Hamre tvrdí, že Tillerson „strávil s Vladimirem Putinem pravděpodobně víc času, než jakýkoliv jiný Američan s výjimkou Henryho Kissingera.“

Životopis Rexe Tillersona
Datum a místo narození: 23. března 1952, Wichita Falls v Texasu
Vzdělání: stavební inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu (1975)
Současná pozice: šéf firmy Exxon Mobil Corporation (od ledna 2006), jedné z největších ropných společností světa.
Kariéra: ve společnosti Exxon začal pracovat v roce 1975 a postupně stoupal v kariérním žebříčku; v 90. letech vedl pobočky v Jemenu a v Thajsku, v roce 1998 se stal viceprezidentem podniku Exxon Ventures, který se staral o zájmy firmy v zemích bývalého Sovětského svazu, šéfoval také společnosti Exxon Neftegas Limited, jež obhospodařovala ropná pole v ruské části Kaspického moře, v roce 1999 (po fúzi Exxonu a Mobilu) byl jmenován výkonným viceprezidentem firmy; v roce 2004 se stal prezidentem ExxonMobilu.
Stranická příslušnost: Republikánská strana
Rodina: ženatý; s Rendou St. Clairovou mají čtyři děti

Ostatní:
- Je znám svými blízkými vztahy s Ruskem a s jeho prezidentem Vladimirem Putinem, které se datují do doby, kdy Tillerson před několika lety v Rusku zastupoval zájmy Exxonu.
- V roce 2012 například podepsal s ruskou firmou Rosněfť (přátelské vazby má i s jejím šéfem Igorem Sečinem) smlouvu o strategickém partnerství. Rosněfť se díky ní dostane k zásobám ropy v Texasu, Kanadě a Mexickém zálivu, zatímco Exxon by mohl začít s průzkumem u Černého moře a v arktické oblasti Karského moře.
- Podle některých amerických médií můžou být blízké vazby Tillersona na Rusko problémem při jeho schvalování do funkce. Ke kritikům této skutečnosti patří například vlivný republikánský senátor a předseda bezpečnostního výboru John McCain.
- Tillerson, který v roce 2013 obdržel od Putina Řád přátelství (nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince), je odpůrcem sankcí, jež USA uvalily na Rusko po ozbrojeném vpádu na ukrajinský Krym. Řada uzavřených smluv tak byla zablokována.
- Je letitým donátorem republikánských volebních kampaní. V té letošní ale místo Trumpa podpořil neúspěšného Jeba Bushe.
- Tillerson je celý život věrný skautskému hnutí. V letech 2010 až 2012 byl prezidentem celoamerické organizace skautů.

Čtěte také: Jsem připravený setkat se s Trumpem. Kdykoliv, vzkázal Putin

Trump chce za ministra zahraničí Putinova přítele a šéfa firmy ExxonMobil