Fiala: Sobotka není schopný dělat zahraniční politiku

'Přijetí EET bylo skandální'

Fiala: Sobotka není schopný dělat zahraniční politikuROZHOVOR 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Stát stále více eviduje, kontroluje a sleduje své občany. A to v situaci, kdy není schopný ani udržet v tajnosti informace z Bezpečností rady státu, říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz šéf ODS Petr Fiala. Tím, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po kauze unesených Čechů neodvolal z vlády ministra obrany, podle Fialy jen potvrdil, že není schopný dělat zahraniční politiku, pro kterou prý nemá cit.

Sněmovna minulý týden přijala elektronickou evidenci tržeb, proti které ODS a TOP 09 několik měsíců bojovaly. Jak s odstupem přijetí zákona hodnotíte?

To, co se ve sněmovně odehrálo, je skandální. A smutné hned ze dvou důvodů. Zaprvé, že byla vůbec přijata takováto norma, která tak zásadním způsobem zasáhne podnikatele a živnostníky. A to postupně všechny. Ale vaše otázka asi směřuje ke způsobu, jakým to bylo přijato. A ten by měl naplňovat smutkem nejen opozici, ale každého demokrata. Vláda tady znásilnila jednací řád, rozhodla se, že poslanci, kteří chtějí mluvit k zákonu, nebudou mít všichni tu možnost. Neumožnila ani omezenou debatu, kterou si přitom předtím sama schválila. Vládní koalice a ministr Babiš ale přeci nemohou určovat, že už zazněly všechny argumenty. Jak to mohou vědět, když nepromluvili všichni?

Neudělala podle vás opozice při obstrukcích takticky něco špatně? Měli jste například od začátku prohlašovat, že budete zákonu bránit do konce volebního období?

Za ODS říkám, že si nechceme brát veřejnost jako jakési rukojmí a nechceme na nich zkoušet experiment, o kterém víme, že se nepovede. Nejsme koalice. Já si nebudu mnout ruce, že se Andrej Babiš znemožní a že to konečně všichni uvidí. Protože předtím zanikne spousta živností. A to je často nevratný proces. Navíc tu budou shromažďována data, která shromažďována být nemají a která se dají zneužít. Ze strany opozice žádnou chybu nevidím. Snažili jsme se tomuto všemu zabránit.

Čtěte také: Přiznání Jermanové: Při hlasování o EET jsme porušili jednací řád

‚Pelikán je agent Ruska.‘ TOP 09 chce prověřit, proč nechal propustit Fajáda

EET ovšem nebyla poslední evidencí, kterou budete jako poslanci projednávat. Vládou prošla centrální evidence účtů, ve sněmovně už je návrh na vznik jakéhosi registru pacientů, který počítá s neanonymizovanými údaji…

To je děsivé. Stát tady spřádá síť, která nás všechny stále více spoutává. Jsme přitom v situaci, kdy skoro žádný celostátní registr nefunguje a pokud funguje, tak z něj unikají data. Unikají dokonce data z korespondence pana premiéra, teď informace z Bezpečnostní rady státu. I kdyby to tedy stát se všemi těmi registry myslel sebelépe a nechtěl ta data použít proti lidem, tak hrozí velké riziko, že se k nim dostane někdo jiný a zneužije je. Pak je ale otázka, jestli je rozumné, abychom všechny ty informace sbírali. Skutečně je potřebujeme? Nebo jde jen o bič na lidi, který půjde použít, když se to bude hodit? Stát stále více eviduje, kontroluje, sleduje a zasahuje do soukromí a svobody lidí.

Já tuto vládu dlouhodobě kritizuji za špatnou zahraniční politiku. A čím dál víc jsem přesvědčen, že premiér Sobotka vůbec pro zahraničně politické věci nemá cit a není schopen zahraniční politiku dělat. Protože v zahraniční politice jsou některé vyřčené věci nesmírně důležité, zahraniční partneři jim přikládají váhu. Nejde jen tak žvanit o naší spolupráci s někým.

Zmínil jste možný únik informací z Bezpečnostní rady státu. Nemůže jít potenciálně o problém, který zásadně převýší všechny spory kolem evidence tržeb?

Je to obrovský problém. Skutečně jsem tomu zpočátku ani nechtěl věřit. A zůstává mi rozum stát nad tím, že to není všem jasné. Vždyť co se stalo? Vláda říká teroristům, že k výměně došlo a možná dojde i příště k výměně, když někoho unesou a řeknou nám, že ho chtějí vyměnit. Nebo jim dáme peníze. Je to velmi špatný signál našim spojencům a jejich zpravodajským službám. Já nechci a nemohu zkoumat, k čemu došlo a kdo co udělal. Ale mám právo jako představitel opozice kritizovat politické selhání. A to je zcela zjevné. Je to selhání ministra obrany, který ty informace potvrdil, a teď už i selhání premiéra, který ho neodvolal. I když sám říká, že ministr bude muset zvážit, jestli je schopen se účastnit jednání, kde se mluví o tajných informacích. No to je přeci absurdní.

Tím, že Stropnický ve vládě neskončil, tedy podle vás přechází odpovědnost na premiéra?

Ano. Já tuto vládu dlouhodobě kritizuji za špatnou zahraniční politiku. A čím dál víc jsem přesvědčen, že premiér Sobotka vůbec pro zahraničně politické věci nemá cit a není schopen zahraniční politiku dělat. Protože v zahraniční politice jsou některé vyřčené věci nesmírně důležité, zahraniční partneři jim přikládají váhu. Nejde jen tak žvanit o naší spolupráci s někým. A není možné, aby každý člen vlády říkal něco jiného. To si ale zřejmě premiér Sobotka neuvědomuje.

Čtěte také: Stropnický musí odejít. Bělobrádek to musel říci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články