Stropnický musí odejít. Bělobrádek to musel říci

Stropnický musí odejít. Bělobrádek to musel říci 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Ministr obrany by měl zvážit setrvání ve funkci, poradil vicepremiér Pavel Bělobrádek. Znamená to, že se v tuzemské politice po dvou letech konečně něco pohnulo.

Bělobrádkova výzva je správná. Spekulace o tom, že pět Čechů bylo z Libanonu propuštěno výměnou za Libanonce Fajáda, se objevila v českých i libanonských médiích hned první únorové pondělí. Stále však šlo o spekulace, byť později potvrzené Fajádovým propuštěním. Až ve čtvrtek publikoval server iHned větu ministra obrany Martina Stropnického: „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ prohlásil Stropnický. Jinými slovy: Propuštění Libanonce bylo podmínkou nutnou a postačující, aby se na svobodu dostalo pět Čechů. Je přece rozdíl, když novináři neurčitě citují neznámé zdroje a když stejnou větu exaktně řekne vysoký představitel českého státu.

Komentátoři upozornili, že ministr tímto výrokem ohrozil bezpečnost Čechů v rizikových oblastech, protože teď už je beze všech pochyb jasné, že se s unesenými Čechy dá obchodovat. Především však zpochybnil kompetenci českého státu, který může selhávat i v jiné agendě než ochraně svých občanů v cizině. Stát není soukromý dvorek několika jednotlivců, kteří o jeho agendě rozpráví s kýmkoli jako strejci ve venkovské hospodě. Martin Stropnický dosud přesvědčoval, že na rozdíl od řady svých kolegů dokáže plnit vládní úkoly. Teď však udělal chybu, která nejde odpustit, pokud za ni nechci převzít odpovědnost.

Konec ohebnosti

Nejde předem říci, že ministr opravdu rezignuje či bude odvolán, i když porušil elementární pravidla své branže. Přesto se ve vládě tak jako tak něco změní. Bělobrádkova výzva zachraňuje tvář lidovců jako důstojné a státotvorné strany. Dosud šlo pro jejich proklamovanou státotvornost použít i slovo „ohebnost“, jak se ochotně přizpůsobovali plánům větších koaličních stran, zvláště aktivitám hnutí ANO a jeho šéfa Andreje Babiše.

Naposledy ve středu poslušně asistovali při porušení zákona o jednacím řádu sněmovny, když pomohli prosadit zákon o registračních pokladnách EET, o nichž se ani jejich fanoušci neodváží říct, že budou bez problémů fungovat. Předtím se nechali kritizovat za zvýšení dotací velkým zemědělským podnikům, na kterém profituje Babišův Agrofert, a vzali na sebe spoluodpovědnost za selhání ministra dopravy Dana Ťoka při výběru provozovatele mýta.

Nenahraditelní

Lidovci přitom nemají zřejmý důvod, proč jít ANO a Babišovi na ruku. Bohuslav Sobotka může emotivně vzpomínat, jak mu koalice domluvená se slovenským miliardářem pomohla při rozhořčeném povolebním souboji s Michalem Haškem o vedení sociální demokracie, Bělobrádek s lidovci však vstoupil do vlády jako žádaná nevěsta, za kterou není náhrada.

Čtěte také aktuální zpravodajství: Sobotka a Babiš podrželi Stropnického: Chyba to byla, ale ne závažná

Teprve svým čtvrtečním vystoupením to předseda KDU-ČSL znovu připomněl. Proti chování Stropnického reptali v kuloárech i sociální demokraté, nahlas se ale nic říct neodvážili. Jen Bělobrádek překonal blok obav, která mají vládní politici před Babišem. Obvykle předpokládají, že si svými výroky pohněvají silného partnera a stejně nezískají žádný veřejný ohlas, protože tento partner ovládá značnou část mediálního trhu. Z pohledu prestiže lidovců a jejich budoucích volebních vyhlídek to bylo na poslední chvíli.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články