1 Martin Stropnický zůstává ministrem

Sobotka a Babiš podrželi Stropnického: Chyba to byla, ale ne závažná

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) udělal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) při komentování případu únosu Čechů v Libanonu chybu, ale ne tak závažnou, aby navrhl jeho odvolání z vlády. Stropnický by se podle něj měl zamyslet nad tím, jestli je schopen se při zasedání vlády a Bezpečnostní rady státu účastnit projednávání bodů, které jsou v některém z utajovaných režimů, protože člen vlády musí přizpůsobit své chování příslušnému stupni utajení.

„Zůstává ve vládě, jeho pozice se nezměnila,“ vyjádřil se dopoledne k situaci o setrvání Martina Stropnického ve vládě i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podle něhož si dnes předsedové tří vládních stran vysvětlili názory na vyjádření ministra obrany o únosu Čechů v Libanonu. Domluvili se zároveň na společné schůzce se Stropnickým, kde věc znovu proberou. Babiš zopakoval, že kdyby se ukázalo, že nějaký ministr vynesl utajované informace, musí ve vládě skončit.

Čtěte také komentář: Stropnický musí odejít. Bělobrádek to musel říci

„My jsme si vysvětlili názory na vyjádření pana Stropnického. Já si myslím, že on se vyjádřil na základě věcí, které byly publikovány v médiích,“ uvedl Babiš, podle něhož se asi Stropnický špatně vyjádřil. „Jeho pozice ve vládě je normální, jak byla, nevidím důvod, proč by se měnila,“ podotkl také.

Ministr obrany nedávno médiím potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu bylo to, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Fajád, kterého USA podezřívají z napojení na teroristickou organizaci, byl nakonec z vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pět Čechů vrátilo do vlasti. Tento krok Spojené státy později tvrdě kritizovaly.

„Nic jsem nevyzradil,“obhajuje se Stropnický.

Stropnický ve čtvrtek uvedl, že necítí potřebu se obhajovat. „Já jsem dostal otázku, a teď jsem byl během tří sekund postaven do situace, jestli mám flagrantně lhát a jestli mám připustit, že na tom něco je. Já jsem to rozhodně nevyzradil,“ řekl novinářům.

Na to na Twitteru reagoval lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Odchod Stropnického kvůli potvrzení mediálních informací požaduje část opozice. „Vyzýváme už teď pana premiéra Sobotku, aby odvolal ministra obrany Martina Stropnického, protože byl to právě ministr obrany, který veřejně připustil to, že naši občané byli vyměněni za lidi, kteří jsou podezřelí z terorismu,“ prohlásil v úterý šéf ODS Petr Fiala.

Čtěte více: Ano, Fajád za pět Čechů, nepřímo potvrdil ministr Stropnický

Bělobrádek: Stropnický by měl zvážit setrvání ve funkci ministra

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.