Bělobrádek: Stropnický by měl zvážit setrvání ve funkci ministra
Drsná reakce v koalici
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by měl podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu zvážit setrvání ve funkci. Podobné vyjadřování je nepřijatelné, řekl Českému rozhlasu. Sám Stropnický odmítl věc komentovat s tím, že má nyní na práci důležité věci.
„Řekl jsem, že by měl Martin Stropnický po těch výrocích zvážit své setrvání ve funkci ministra obrany. Je to můj názor jako vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL,“ potvrdil Bělobrádek deníku ECHO24.cz na dotaz, zda jde o jeho názor, nebo mluví za celou stranu.
Situaci ministra obrany by měl zvážit i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), řekl rozhlasu Bělobrádek. Možností je podle něho více, včetně návrhu na odvolání. „Samozřejmě, že těch možností je více včetně rezignace a návrhu na odvolání a to mají v rukou tito pánové,“ dodal s odkazem na stranického šéfa Stropnického Andreje Babiše, na kterého se podle něj v celém případu zapomíná: „Je to i jeho odpovědnost a možná by se také on měl zamyslet nad setrváním Martina Stropnického ve vládě,“ řekl Bělobrádek.
Premiér Sobotka v souvislosti s koaliční krizí vyvolanou Stropnického vyjádřením ke kauze Fajáda a pětici vězněných Čechů svolal na pátek schůzku předsedů koaličních stran. Chce během ní probírat stávající spory v koalici.
Čtěte také: Babiš: Ať se Bělobrádek stará o vědu a výzkum
Bělobrádek výzvou k reziganci Stropnického reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. I když se spekulace, že se skutečně jedná o výměnu, již v médiích objevovaly, žádný z politiků je nepotvrdil. Stropnický svým vyjádřením podle zákulisních informací kolegy ve vládě hodně rozčílil.
„Považuju to za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Ať už jsou, nebo nejsou pravdivé, tak se vůbec nekomentují. A oni se ani nepotvrzují, ani nevyvracejí, prostě se nekomentují,“ řekl Bělobrádek Českému rozhlasu Plus. Podobné jednání je již podle něj za hranou, a Stropnický by proto měl zvážit setrvání ve funkci.
Později Bělobrádek svá slova upřesnil: ,,Nevyzval jsem ministra Stropnického k rezignaci, to udělala ODS, a bylo by dobré, kdyby si ministr financí v zahraničí nechal má slova interpretovat přesně,“ řekl a dodal, že za causu Fajád nesou odpovědnost nominanti hnutí ANO. ,,A to zejména za její více než nešťastné komentování ze strany ministra Stropnického. Ostré výroky Andreje Babiše tak beru jako snahu odvést pozornost od podstaty věci, kterou je politická odpovědnost jeho lidí a jeho samotného coby předsedy hnutí ANO v cause Fajád. Taktika „vrtěti psem“ však v žádném případě není na místě,“ prohlásil Bělobrádek.
Stropnický nechtěl Bělobrádkovo vyjádření komentovat. „Když dovolíte, nebudu se teď zabývat kolegou Bělobrádkem a jeho potřebou se ke všemu vyjadřovat. Jsem v Bruselu, kde mám důležitou práci. Řešíme s americkým kolegou a dalšími ministry obrany aliance opravdu podstatné věci týkající se migrační krize a naší bezpečnosti,“ napsal ve zprávě, kterou zprostředkoval mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.
Fiala: Konec Stropnického ve vládě je minimum
O tom, že by měl Stropnický ve vládě skončit, je přesvědčený šéf ODS Petr Fiala. Podle něj je celý případ pro Česko „kolosálním problémem“.
„Je to neuvěřitelné riziko pro všechny občany. Vždyť co tím říkáme? Máte problém s Českou republikou nebo Evropskou unií? Uneste jejich občany. Česká republika s únosci vyjednává, platí jim, vyměňuje. No co to je? Česko nevyjednává s teroristy, neplatí, nevyměňuje a je rádo, že jsou jeho občané doma. Tečka. Tak to má být. Že ministr obrany připustí výměnu, to se prostě nesmí stát. Za to musí pryč. Konec Martina Stropnického ve vládě je minimum, co by s tím Bohuslav Sobotka měl dělat,“ uvedl ve čtvrtek Fiala.
Stropnického se naopak zastal prezident Miloš Zeman, když prostřednictvím svého tiskového mluvčí řekl: „Jestliže bylo uvolněno pět Čechů z Libanonu a vzápětí byl uvolněn Al Fajád, tak si každý duševně normální člověk mohl dovodit tuto spojitost.
Ministr obrany Stropnický minulý týden ve čtvrtek pro Hospodářské noviny zmínil, že je případ Libanonce Fajáda „svázaný“ s propuštěním pětice českých občanů zadržovaných v Libanonu. „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil ministr Stropnický.