1 Koaliční šarvátka o Stropnického

Babiš: Ať se Bělobrádek stará o vědu a výzkum

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) by si měl odpustit nemístné výzvy k rezignaci a věnovat se podpoře vědy, prohlásil místopředseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš. Reagoval tak na Bělobrádkovo prohlášení, že Stropnický by měl zvážit své setrvání ve funkci kvůli komentování případu únosu Čechů v Libanonu. K odvolání Stropnického vyzývá i opozice.

„Pan Bělobrádek by si měl pro příště odpustit své nemístné výzvy k rezignaci. Měl by se spíše věnovat podpoře vědy a výzkumu, protože to by naší zemi prospělo víc než nesmyslné útoky na koaličního partnera,“ uvedl Babiš. Stropnický podle něj nevyzradil žádné státní tajemství a nedopustil se žádného přečinu. „Okomentoval jen to, co před ním někdo jiný z Bezpečnostní rady státu vypustil do médií,“ řekl šéf ANO.

Podle Babiše Stropnický stabilizoval ministerstvo obrany, které bylo „prolezlé korupcí, ztransparentnil státní zakázky“ a je po dlouhé době první ministr, za jehož působení se zvýšil rozpočet na obranu. „V oblasti podpory vědy a výzkumu jsem zatím podobné úspěchy nezaznamenal,“ dodal Babiš.

Současně ale ministr Babiš potvrdil, že by vynesení tajných informací bylo důvodem pro odchod ministra z vlády. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) prý oficiálním dopisem požádal, aby se možné úniky utajovaných skutečností prošetřily. „Pan premiér, myslím, koná,“ poznamenal.

Premiér navíc v souvislosti s koaliční krizí vyvolanou vyjádřením Stropnického ke kauze Fajáda a pěticí vězněných Čechů svolal na pátek schůzku předsedů koaličních stran. Chce během ní probírat stávající spory v koalici.

Čtěte také: Bělobrádek: Stropnický by měl zvážit setrvání ve funkci ministra

„Pokud je Bezpečnostní rada státu a řeší věci, které se týkají bezpečnosti našich občanů, a může to ohrožovat jejich život, tak určitě není dobré, aby tyto věci byly veřejné,“ řekl dále Babiš. „Ty informace, které se vyskytly, já se k tomu nechci vyjadřovat, ani to nechci vůbec komentovat. Vrhá to špatné světlo na naši zemi, je to nešťastné. Nechápu, proč to politici komentují, a myslím si, že skutečně, co se týká našich rozvědek, tak je tam problém asi jednotného řízení nebo koordinace,“ podotkl také.

Se Stropnickým se prý zatím o jeho vyjádření nebavil. „Já nevidím důvod, proč by neměl zůstat, nemám informace, že by něco způsobil,“ uvedl k jeho setrvání ve funkci. „Já si myslím, že asi to tak nemyslel,“ poznamenal na adresu vyjádření ministra obrany.

´Zásluhy za zvýšení výdajů na obranu náleží nám´

Proti ,,osobním a nepravdivým útokům ministra financí Andreje Babiše“ se důrazně ohradil sám Bělobrádek. ,,Za prvé: Nevyzval jsem ministra Stropnického k rezignaci, to udělala ODS, a bylo by dobré, kdyby si ministr financí v zahraničí nechal má slova interpretovat přesně. Za druhé: Není pravda, že jsem nedosáhl zvýšení výdajů na vědu, výzkum a inovace. Letošní rozpočet je vyšší o více než dvě miliardy, tedy asi o 8 %. A to díky tomu, že jsem toto navýšení prosadil ve vládě. Je smutné, že ministr financí nezná ani detaily vlastního rozpočtu,“ uvedl vicepremiér za KDU-ČSL.

Bělobrádek rovněž vyzdvihl zásluhy za zvýšení výdajů na obranu, které podle něj rozhodně nenáležejí ani ministru Stropnickému, ani ministru Babišovi, ale jeho politické straně. ,,Byla to KDU-ČSL, která už do roku 2013 tvrdě prosazovala vyšší obranné výdaje, a to bez podpory ministra obrany a proti vůli ministra financí,“ napsal. 

,,Nakonec chci konstatovat, že za causu Fajád nesou odpovědnost nominanti hnutí ANO. A to zejména za její více než nešťastné komentování ze strany ministra Stropnického. Ostré výroky Andreje Babiše tak beru jako snahu odvést pozornost od podstaty věci, kterou je politická odpovědnost jeho lidí a jeho samotného coby předsedy hnutí ANO v cause Fajád. Taktika „vrtěti psem“ však v žádném případě není na místě,“ dodal Bělobrádek.

Vicepremiér Bělobrádek svou výzvou reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku z minulého týdne, v němž potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo, aby Česká republika nevydala Libanonce Alího Fajáda do Spojených států. Považuje prý za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Babiš a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by prý měli zvážit, jaké důsledky z jednání Stropnického vyvodí.

Čtěte také: Ano, Fajád za pět Čechů, nepřímo potvrdil ministr Stropnický

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.