Slavného lva Cecila zabil americký zubař. Za milion

Lov v Zimbabwe

Slavného lva Cecila zabil americký zubař. Za milionNOVÉ
Walter James Palmer (vlevo) na archivním snímku pózuje s jiným zabitým lvem Foto: Repro: Facebook
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejslavnějšího zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, zabil na počátku července americký zubař. S odvoláním na zimbabwské ochránce přírody o tom dnes informovaly světové agentury. Za možnost odstřelit oblíbenou šelmu údajně Walter James Palmer dvěma mužům zaplatil 50 000 dolarů (1,2 milionu Kč). Lovec se nyní brání tím, že netušil, že jedná protizákonně. 

Tělo slavného lva stažené z kůže a bez hlavy našli správci na okraji zimbabwské rezervace Hwange na počátku července. Lovec podle nich podplatil dva muže, aby Cecila vylákali pomocí mršiny připevněné na voze mimo národní park, kde jej nejprve postřelil šípem a teprve po 40 hodinách ho dohledal a usmrtil. 

Původní informace hovořily o tom, že lva zabil španělský turista. Podle Johnnyho Rodriguese, předsedy ochranářské organizace ZCTF, se ale jednalo o amerického zubaře Palmera. Ten už přiznal, že lva zabil a vyjádřil nad svým činem hlubokou lítost. Zároveň ale namítl, že si najal dva profesionální průvodce na lovecký výlet, a domníval se tak, že je vše v souladu se zákonem. 

„Netušil jsem, že ten lev, kterého jsem skolil, byla místní celebrita, … dokud lov neskonal,“ uvedl Palmer. „Spoléhal jsem se na odbornou radu profesionálních průvodců,“ dodal. Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví, už dnes by se oba měli zpovídat před místním soudem. 

V případě usvědčení jim hrozí pokuta ve výši 20 000 dolarů (téměř 490 tisíc Kč), soud jim ale může v krajním případě uložit i trest odnětí svobody. 

Američan Palmer měl kvůli svému loveckému koníčku potíže už v minulosti. V roce 2006 údajně zabil v americkém státě Wisconsin medvěda baribala mimo honební oblast, posléze ho převezl a tvrdil, že ho skolil v povolené zóně. Dostal kvůli tomu roční podmínku a pokutu téměř 3000 dolarů (asi 73 000 Kč). 

Lev Cecil nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Byl zahrnut do projektu Oxfordské univerzity. Palmer a jeho průvodci se podle ochranářů pokusili neúspěšně obojek zničit. 

Zimbabwe umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů či lvů mimo rezervace. Údajně tak získává peníze na další ochranu přírody. Po Cecilově zabití podepsalo asi 130 000 lidí petici adresovanou zimbabwskému prezidentovi Robertovi Mugabemu. Požadují v ní, aby Harare zastavilo vydávání povolenek na odstřel ohrožených zvířat. 

Čtěte také: Turista podplatil strážce parku. Pak zastřelil nejslavnějšího lva

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články