‚Pomoc rodičům? Změny podle Marksové jsou polovičaté‘

ZMĚNY V ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉ

‚Pomoc rodičům? Změny podle Marksové jsou polovičaté‘NOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Zrychlené čerpání rodičovské, rychlejší návrat do práce a možnost dát dítě do jeslí během čerpání příspěvků bez omezení. Změny, které ve svém návrhu ve středu prosadila na vládě ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), považuje opoziční TOP 09 za nedomyšlené. Ruku v ruce by podle poslankyně Markéty Adamové (TOP 09) měly jít s dalšími změnami, které rodičům umožní například práci z domova a další úlevy. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale novelou zákoníku práce bude zaměstnavatele od flexibilnějších pracovních úvazků spíše odrazovat, míní Adamová.

„Určité body toho návrh se určitě dají podpořit, zároveň by s nimi měla přicházet další řešení některých problémů. Takže takhle je ten návrh na půli cesty,“ uvedla pro serveru ECHO24.cz Adamová, podle které navíc TOP 09 některé totožné změny navrhuje už rok. Zrychlenému čerpání rodičovské by podle ní měly jít naproti další aspekty sociální politiky. „Zákoník práce by měl rodičům umožňovat flexibilnější formy práce, garantovat jim zkrácený úvazek nebo práci z domova,“ myslí si Adamová.

Podle Marksové ale novela zákoníku práce, kterou její resort připravil, jde těmto změnám naproti. „Rozšiřuje možnosti pracujících rodičů pečujících o děti. Již dnes je zaměstnavatel povinen vyhovět v žádosti o kratší pracovní úvazek nebo o jiné rozvržení pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Nově bude mít zaměstnavatel povinnost tyto provozní důvody i písemně vymezit. Novela upravuje i práci z domova, umožňuje sjednat částečný výkon práce z domova i z pracoviště. Proto, aby měli rodiče možnost najít místo pro děti v předškolních zařízeních jsme zavedli dětské skupiny a ověřujeme pilotně mikrojesle,“ uvedla pro server ECHO24.cz Marksová.

Rodičovská i pro prarodiče

Adamová ale navrženou úpravu zákoníku práce nepovažuje za dobrou. „Ty změny podle mě nejsou šťastné,“ říká. Úprava, která by měla začít platit od dubna 2017, výrazně mění například právě práci z domova a udává zaměstnavateli různé povinnosti – například hradit náklady související s prací konanou mimo pracoviště, nebo nainstalovat technické i programové vybavení, které zajistí bezpečnost zpracovávaných údajů. Podle Adamové ale takové úpravy povedou k tomu, že firmy nebudou tyto formy práce svým zaměstnancům nabízet.

Adamová proto dlouhodobě navrhuje další změny, které by měly rodičům návrat do zaměstnání usnadnit. „Ti rodiče potřebují dítě někam svěřit, takže já jsem třeba navrhovala zavedení čerpání rodičovského příspěvku i prarodičům dítěte,“ vysvětluje Adamová. To ale považuje za nešťastné pro změnu Marksová. „Pokud se v rodině dohodnou, může celý rodičovský příspěvek již dnes od rodiče putovat za péči o dítě k prarodiči. Jinak s nárokem prarodičů na rodičovský příspěvek jsou spojena významná rizika, která by v konečném důsledku negativně dopadla na rodiny,“ říká.

Nejvyšší možná měsíční dávka rodičovské by podle nového návrhu měla činit 33 096 korun a měli by na ni nárok rodiče, kteří vydělávají nad 81 tisíc korun. Do zaměstnání by se při čerpaní této výše rodičovské vraceli přibližně kolem jednoho roku dítěte. Celková rodičovská se nemění, jen se bude dát nově jinak rozložit. Vláda tak chce umožnit rodičům rychlejší návrat do práce.

Jen pro pár vyvolených

Další změna se týká omezení, podle kterého může dát nyní rodič dítě do věku dvou let do školky maximálně na 46 hodin měsíčně, jinak o příspěvek přijde. Nový návrh toto omezení ruší. Podle Adamové by ale změna neměla vést k tomu, že dítě bude celý den ve školce, to nepovažuje za ideální. Podle Marxové má ale změna rodičům pouze umožnit pružnější plánování pracovní doby. „Nicméně to neznamená, že dítě musí být v zařízení každý den 8 až 12 hodin, rodiče mohou předškolní zařízení využít při částečném úvazku, což při omezení 46 hodin na měsíc nebylo možné,“ uvedla serveru Marksová.

Někteří kritici uváděli, že rychlejší čerpání rodičovské bude pravděpodobně využívat jen malé procento. Podle statistik loni využilo maximální čerpaní rodičovského příspěvku, které je v toto chvíli 11 500 korun, asi 15 procent rodičů. Podle Adamové je ale zásadní dát rodičům možnost, příspěvek vyčerpat rychleji. „I když to bude menšina, je to správné. Je také důležité si uvědomit, že rychlejší čerpání využijí rodiče s vyššími příjmy. A ti zároveň nejvíce přispívají do systému,“ dodává Adamová.

Na rodičovských příspěvcích dostává nyní rodič celkem 220 tisíc korun a sám se rozhodne, jakou dobu na mateřské stráví. Podle toho je mu pak rozpočítána měsíční částka. Při maximální čtyřleté rodičovské dostane měsíčně 3 800 korun, při tříletém 7 600 korun. Maximální měsíční částka je nyní 11 500 korun, tu rodič vyčerpá, když je doma 19 měsíců. Na tu dosáhnou lidé s výdělkem nad zhruba 16 430 korun. Novelu, která ve středu prošla vládou, bude nyní posuzovat Sněmovna.

Adamová také dlouhodobě prosazuje změny v čerpání mateřské dovolené. Ta je totiž podle ní nespravedlivě krácena ženám s vyššími příjmy. Ženy tak podle ní často volí mezi dětmi a kariérou. Poslankyně navrhuje, aby ženy dostávaly takový příspěvek od státu, který odpovídá jejich měsíčnímu výdělku, tedy aby odpovídal tomu, co odvedly do systému. Žena, která si dnes vydělá 27 tisíc, totiž dostane 70 procent platu. Ale žena s výdělky vyššími už dostává pouze 60 procent a méně.

Čtěte také: Pro ženy s vyššími příjmy vyšší mateřská, navrhuje Adamová

Až 33 tisíc měsíčně. Vláda schválila rychlejší rodičovskou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články