Jsme obětí mediální kampaně, naříká Agrofert

Kauza Agrotec

Jsme obětí mediální kampaně, naříká AgrofertNOVÉ
Domov

Echo24

Holding Agrofert se ohradil proti kauze České pošty, v níž je obviněná i jeho firma Agrotec. Podle holdingu, který patří předsedovi ANO a ministru financí Andreji Babišovi, se jedná pouze o „mediální kampaň“, jež je vedena jak proti firmě, tak i samotnému majiteli. Firma Agrotec žádnou škodu nezpůsobila, zaměstnanci prý nanejvýš udělali „administrativní“ chybu. Agrofert se také ohradil proti úniku informací do médií, které by měl vyšetřit žalobce.

„Mediální kampaň z hlediska jejího načasování tak lze považovat za nepřímý nástroj, jehož smyslem je působit na nestrannost rozhodujícího státního zástupce, a to zejména tím, že trestní stíhání společnosti Agrotec a jeho zaměstnanců je mediálně politizováno a personálně spojováno s vedoucími představiteli hnutí ANO,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ve čtvrtečním tiskovém prohlášení.

Případ je podle Hanzelky podáván „ve zcela nepatřičných politických souvislostech“. „Skupina Agrofert je jedním z největších zaměstnavatelů v České republice s počtem cca 35 000 zaměstnanců. Je nemožné, aby její vrcholní představitelé nesli odpovědnost za neúmyslné formální pochybení řadových zaměstnanců při administraci veřejných zakázek,“ uvedl mluvčí. Zdůraznil, že o věci dosud nerozhodl nezávislý soud a je třeba v plném rozsahu ctít presumpci neviny.

Čtěte také: Mám důkazy o korupci a Chovancovi, tvrdí aktér poštovní kauzy

Policie nedávno navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v kauze manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje právě i hustopečský Agrotec. Kauzu nyní posuzují žalobci, kteří rozhodnou o tom, zda ji pošlou k soudu.

Čtěte také: Policie navrhla obžalovat Babišovu firmu

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce a například veřejnou podlimitní zakázkou, která se týkala autoprovozu. Mezi obviněnými fyzickými osobami podle informací médií jsou například zaměstnanci České pošty, stavebních společností a Agrotecu. Obviněné osoby i firmy jsou podezřelé ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení.

Čtěte také: ‚Agrotec nejsou kecy. Agent Bureš má povolení podplácet‘

Policie kvůli kauze loni v dubnu zasahovala v centrále České pošty v pražské ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila. V souvislosti se stavebními zakázkami a zakázkami týkajícími se autoprovozu policie na poště zasahovala také na konci ledna.

Ve vedení firmy Agrotec působil Jaroslav Faltýnek, který je nyní mimo jiné prvním místopředsedou Babišova hnutí ANO. Podle serveru Neovlivní.cz spadá jedna podezřelá zakázka do doby, kdy ve firmě šéfoval. „Ctím presumpci neviny. Zároveň nebudu v průběhu trestního řízení dělat závěry o vině či nevině těch lidí. Ať posoudí celý případ nezávislý soud,“ uvedl již dříve Faltýnek.

Čtěte také: Kdy rezignuje Babiš a Faltýnek?