1 šílené horko

V Česku je chládek, to v Íránu pociťovali teplotu 74 stupňů

, NOVÉ

Témata: ,

Lidem na Blízkém východě znepříjemňuje život vlna veder, ale soužení obyvatel íránského města na jihu země je daleko horší. Pocitová teplota ve městě Bandar Mahshahr dosáhla 74 stupňů Celsia. Téměř pokořila světový rekord, který je jen o několik málo stupňů vyšší. Upozornil na to list The Washington Post.

Město Bandar Mahshahr se téměř zapsalo na seznam meteorologických rekordů, z čeho místní patrně velkou radost nemají. Teplota vzduchu zde v pátek odpoledne dosáhla sice „jen“ 46 stupňů Celsia, ale pocitová byla téměř o třicet jednotek vyšší, a to 74 stupňů.

Způsobily to vysoké hodnoty relativní vlhkosti, která je vedle teploty vzduchu druhou veličinou pro určení pocitové teploty. Rosný bod dosáhl 32 stupňů Celsia. Vlhkost vzduchu má tak velký vliv proto, že z lidského organismu se obtížněji odpařuje pot a člověk se tím cítí nepříjemně.

Íránské město málem překonalo rekord, který padl v roce 2003 v Saúdské Arábii. Ve městě Dahrán tehdy naměřili pocitovou teplotu 81 stupňů Celsia.

Vlna veder zasáhla celý region včetně Íránu, kde teploty vzduchu už několik dní atakují 50 stupňů Celsia. Některé země jako Írák dokonce kvůli horku vyhlásily státní volno.

Čtěte také: Dnešek byl nejteplejší v roce, u Prahy bylo přes 39 stupňů

Vysycháme a lepší to nebude

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.