V Londýně odhání bezdomovce jako holuby. Pomocí hrotů

V Londýně odhání bezdomovce jako holuby. Pomocí hrotů
Na Twitteru, kam vložil Andrew Horton fotografii s hroty proti bezdomovcům, se rozhořela diskuze. Londýnský starosta Boris Johnson požaduje jejich odstranění. Foto: Andrew Horton, Twitter
1
Svět
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Proti bezdomovcům se v luxusních londýnských čtvrtích brání stejně jako proti holubům – pomocí kovových hrotů. Ty instalují do chodníků, které by mohly sloužit jako případné útočiště před deštěm, větrem a mrazem. Starosta Londýna Boris Johnson hroty odsoudil jako středověký nástroj a žádá jejich odstranění.

„Chtěli byste bezdomovce za dveřmi?“ bránil opatření otázkou právník Peter na Twitteru. Právě na této sociální síti se rozhořela debata o bodácích proti bezdomovcům. Hroty se podle deníku Daily Telegraph objevily u domů v luxusní čtvrti Londýně, kde cena bytů začíná na sedmadvaceti milionech korun, protože se zde za poslední měsíc přespávalo několik lidí bez domova.

Charitativní organizace, které bezdomovcům pomáhají, se nad novou metodou, jak se zbavit nechtěných nocležníků příliš nepozastavují. Je to podle nich běžné opatření, které na římsách a u vchodů funguje už deset let. V Londýně je používá i obchodní řetězec Tesco. Mluvčí řetězce však uvedl, že hroty nejsou primárně proti těm, kteří potřebují přístřeší, ale aby zabránili lidem kteří se u obchodu shlukují, kouří, pijí alkohol a zastrašují zákazníky.

Fotografce Katharine Pytle-Jonesové, která dělá kampaně pro charity bojující s bezdomovectvím, nepřijdou hroty tak skandální jako to, že ještě vůbec někdo v 21. století v Británii žije na ulici. Kritizovala především to, že v průběhu posledních tří let počet bezdomovců prudce vzrostl po celé zemi. Pětasedmdesát procent z nich se přitom zdržuje v Londýně.

Starosta Londýna Boris Johnson označil používání hrotů za hloupé a požaduje jejich odstranění. Londýn se proti přespávání bezdomovců brání například tím, že lavičky v parcích rozděluje uprostřed opěradlem na ruku. Hroty jsou však podle Johnsona středověkým nástrojem. Ročně jde z londýnského rozpočtu na pomoc lidem bez domova 1,15 miliardy korun.

Sdílet:

Hlavní zprávy