1 Uprchlická krize

Nebudeme měnit migrační politiku, vzkazuje Maďarsko do Bruselu

, NOVÉ

Témata: , ,

Maďarsko nebude měnit svou migrační politiku. Bruselu to vzkázala vláda premiéra Viktora Orbána jako odpověď na dopis Evropské komise související s řízením, které bylo s Maďarskem zahájeno v prosinci kvůli azylovému zákonu, jenž podle EK porušuje unijní předpisy.

Orbánův kabinet zavedl v říjnu přísná opatření, jimiž zastavil desítky tisíc migrantů proudících přes Maďarsko do západní Evropy. Součástí těchto kroků bylo postavení plotů na hranicích se Srbskem a Chorvatskem a také zpřísnění zákona upravujícího azylové řízení.

Komise pak v prosinci vyjádřila znepokojení nad tím, že při odvolání v azylovém řízení v Maďarsku není možné poukázat na nové skutečnosti. Nelíbí se jí rovněž, že odvolání automaticky nezastavuje platnost zamítnutí žádosti o azyl. Žadatelé jsou nuceni opustit maďarské území ještě před vypršením zákonné lhůty pro podání odvolání proti zamítavému rozhodnutí a před samotným projednáním odvolání.

Náměstek ministra spravedlnosti Pál Völner řekl, že vláda trvá na tom, že řízení zahájené v prosinci s Maďarskem je jenom „pomstou“. Jde podle ní o odvetu za to, že Budapešť 3. prosince napadla u Soudního dvora EU unijní rozhodnutí přerozdělovat tisíce migrantů mezi členské státy na základě povinných kvót, a za to, že pokračuje v důsledné migrační politice založené na nutnosti ochrany hranic.

Čtěte také: Maďarsko napadne uprchlické kvóty u soudu

Kabinet dal podle Pála Völnera také najevo, že nehodlá na kritizovaném azylovém zákonu a dalších předpisech nic měnit, protože jsou důležitou součástí „ochrany země před ilegální migrací“. Náměstek dodal, že řízení zahájené EK je pouze formou nátlaku na Maďarsko, aby se „vrátilo do řady“ v migrační politice Evropy, která „očividně selhala“.

Čtěte také: Maďarsko je připraveno postavit plot i na hranici s Rumunskem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.