1 Dvě úmrtí špiček ruské armády za týden

Záhadná úmrtí velitelů: Zástava srdce? Typická smrt z rukou KGB

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , , ,

Necelý týden od sebe dělila náhlá úmrtí dvou špiček ruské armády. Na konci prosince zemřel ve věku 52 let velitel výsadkového vojska Alexandr Šušukin, o šest dní později ve věku 59 let zemřel šéf vojenské rozvědky Igor Sergun. Oba se měli účastnit vojenských operací na Ukrajině, což dává do souvislostí analytik a docent UK Emil Souleimanov. Podle něj jsou okolnosti smrtí obou mužů podezřelé a může se dokonce jednat i o interní čistku.

Když 4. ledna zemřel po 6 dnech další vysoce postavený muž z prostředí ruské armády, začaly se šířit tvrzení o možném propojení obou případů. Velitel výsadkového vojska VDV Alexandr Šušukin zemřel 29. prosince ve věku 52 let, 4. ledna pak v nedožitých 60 letech náhle zemřel i šéf vojenské rozvědky GRU Igor Sergun. Až ve středu vydal server LifeNews zprávu, že příčinou byla akutní srdeční nedostatečnost.

 

Dnes necekane zemrel 59lety sef vojenske rozvedky (GRU) RF gen. Igor Sergun, ktery velel ruske hybridni valce na vychode…

Posted by Emil Souleimanov on  Monday, January 4, 2016

 

Oba ‚siloviky‘, neboli vysoce postavení členové bývalých i současných bezpečnostních složek Ruska, se totiž údajně podíleli na vojenských akcích na Ukrajině. Šušukin údajně velel ruskému záboru poloostrova Krym, Sergun a jeho GRU se podle Ukrajinců podíleli na operacích na východě Ukrajiny.

„To je velice zvláštní shoda okolností, která může, ale nemusí být náhodou. Oba generálové byli zdraví mladí muži, kteří nikdy předtím netrpěli na nemoci,“ řekl na dotaz deníku ECHO24.cz specialista na postsovětský prostor a docent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Emil Souleimanov. „Zemřeli velice nečekaně – zatímco Moskva zatím tají příčinu smrti generála, který zemřel včera, Šušukin, který nikdy předtím neměl problémy se srdcem, zemřel na zástavu srdce, což je typická smrt z rukou KGB nebo FSB.“

Souleimanov tak naznačuje, že obě úmrtí mohla být na objednávku někoho z vládních agentur Ruska. „Jediné možné vysvětlení (pokud opravdu nejde o náhodu) spočívá v tom, že elity siloviků uskutečňují interní čistku těch, kteří se jim nehodí. Nemyslím si, že by za těmito incidenty stál Putin, neboť takoví lidé obvykle bývají politickému vedení loajální,“ pokračoval Emil Souleimanov.

Čtěte také: Generál, který obsadil Krym, nečekaně zemřel

Náhle zemřel šéf obávané ruské vojenské rozvědky GRU Sergun

Ironie osudu

„Řada komentátorů totiž tvrdí, že generálové byli zavražděni kvůli svému nesouhlasu s ruskou politikou na Ukrajině – že Moskva couvla z realizace projektu Novorusko,“ přemítal dále Souleimanov. „To se mi nezdá. Pořád se ale pohybujeme v rovině spekulací.“

Poradce ukrajinského ministra vnitra Stanislav Rečynskyj si po skonu Šušukina neodpustil černý humor s odkazem na sovětskou filmovou komedii Ironie osudu. „Šušukin velel kontingentu ruských výsadkářů během krymské operace. Ještě dříve (velel) operaci v Osetii. Taková ‚ironie osudu‘,“ řekl médiím po zprávě o Šušukinově smrti Rečynskyj.

O zástavě srdce ruského generála informovala škola výsadkových vojsk v Rjazani. Naopak bez řečené příčiny byla veřejnosti podána smrt šéfa GRU Igora Serguna – lidé si o ní přečetli v nekrologu podepsaném Vladimirem Putinem.

„Kolegové a podřízení Serguna znali jako pravého bojového důstojníka, zkušeného a kompetentního velitele, velmi statečného člověka a skutečného vlastence,“ stálo v Kremlem zveřejněném nekrologu. „Vážili si ho pro jeho profesionalitu, pevnost charakteru, čestnost a slušnost.“

O osobním i profesním životě obou prominentních Rusů toho moc známo není i kvůli tomu, že například Sergunův životopis je oficiálně státním tajemstvím. Oba působili v řadách ruské armády již před rokem 1989. Šušukin měl bojové zkušenosti z Afghánistánu, Jugoslávie i například Jižní Osetie. Sergun kromě anektování Krymu, za což si mimo jiné vysloužil umístění na protiruský sankční seznam, působil jako atašé v Albánii.

Sergun zemřel na srdeční nedostatečnost

Ruský zpravodajský server LifeNews s odvoláním na informace anonymních zdravotníků obeznámených s pitvou ve středu napsal, že příčinou náhlé smrti šéfa mocné ruské vojenské rozvědky Serguna byla akutní srdeční nedostatečnost. Sergun, který zemřel v neděli v Moskvě, prý byl přepracován. „Jednou z příčin jeho smrti byla únava. Přepracování, nedostatek spánku a všechny ostatní průvodní jevy související s jeho profesí,“ citoval ruský server závěry soudní pitvy. LifeNews dodává, že generál skonal v rekreačním středisku na jižním předměstí Moskvy.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.