2 Oligarchům zvoní hrana

Demonstrace proti Babišovi a oligarchům. Symbolicky – 25. února

NOVÉ

Témata: ,

Střet zájmů ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se v těchto dnech neřeší pouze v Poslanecké sněmovně. Na rostoucí vliv vicepremiéra a majitele konglomerátu Agrofert se rozhodli upozornit také organizátoři akce Oligarchům zvoní hrana. Ti svolali demonstraci symbolicky na 25. února. Protestu na pražském Václavském náměstí se zúčastní i někteří politici, například z ODS či TOP 09.

Akci organizuje člen TOP 09 Jan Hodic, který chce při demonstraci upozornit na údajně nepřijatelné poměry v české politice.

„V této zemi bývaly časy, kdy jsme v tento den slavili vítězství pracujícího lidu, pěli ódy na Vítězný únor. Pak přišly časy, kdy měl každý oligarcha svého politika a kamaráda, s nímž žil ke zdaru obou v symbióze, nebo si ho aspoň jednou za čas koupil. Pryč jsou ty doby…Racionalizoval výrobu a je sám sobě ministrem financí,“ stojí v prohlášení u popisu akce.

Hodic už na protest přizval řečníky z několika politických stran. Zatím souhlasili lidé z TOP 09, ODS a pirátů, pozvaní jsou ale i lidovci nebo sociální demokraté. Pozvánku prý naopak nedostal nikdo z Babišova hnutí ANO. „Oligarchové s námi slavit nebudou. Ani je nezveme. Chceme slavit s takovými občany, kteří tady od začátků demokracie byli, jsou a vždy budou. Jsou zárukou fungování společnosti, jejím mozkem a srdcem,“ dodává Hodis s tím, že má na mysli zejména malé a střední podnikatele a vzdělané a kvalifikované občany.

Kalousek: Oligarchický model má ke svobodě daleko

Účast na akci, která na Václavském náměstí odstartuje v půl šesté odpoledne, už potvrdili třeba Miroslava Němcová z ODS nebo šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Jde o občanskou akci, která se koná ve velmi vhodné datum k tomu, aby si lidé připomněli, jak snadno a rychle lze o svobodu přijít a jak těžké a pomalé je její získání zpět. Oligarchický model řízení společnosti má ke svobodě opravdu velmi daleko,“ řekl Kalousek deníku ECHO24.cz.

Nepůjde ale o jedinou akci, která míří proti současné vládě. Strana soukromníků chce na pražském Klárově jen o několik hodin dříve děkovat kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) „za neutuchající snahu v budování socialismu a novodobé totality“. Organizátoři plánují pochod před nedaleký Úřad vlády.

Čtěte také: ‚Bizoni‘ ženou Babiše k soudu

Koalice protlačila EET silou. ‚Nedělejte z toho úplný Agrofert‘


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.