Demonstrace proti Babišovi a oligarchům. Symbolicky – 25. února

Oligarchům zvoní hrana

Demonstrace proti Babišovi a oligarchům. Symbolicky – 25. únoraNOVÉ 2
Domov

Filip Nachtmann

Střet zájmů ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se v těchto dnech neřeší pouze v Poslanecké sněmovně. Na rostoucí vliv vicepremiéra a majitele konglomerátu Agrofert se rozhodli upozornit také organizátoři akce Oligarchům zvoní hrana. Ti svolali demonstraci symbolicky na 25. února. Protestu na pražském Václavském náměstí se zúčastní i někteří politici, například z ODS či TOP 09.

Akci organizuje člen TOP 09 Jan Hodic, který chce při demonstraci upozornit na údajně nepřijatelné poměry v české politice.

„V této zemi bývaly časy, kdy jsme v tento den slavili vítězství pracujícího lidu, pěli ódy na Vítězný únor. Pak přišly časy, kdy měl každý oligarcha svého politika a kamaráda, s nímž žil ke zdaru obou v symbióze, nebo si ho aspoň jednou za čas koupil. Pryč jsou ty doby…Racionalizoval výrobu a je sám sobě ministrem financí,“ stojí v prohlášení u popisu akce.

Hodic už na protest přizval řečníky z několika politických stran. Zatím souhlasili lidé z TOP 09, ODS a pirátů, pozvaní jsou ale i lidovci nebo sociální demokraté. Pozvánku prý naopak nedostal nikdo z Babišova hnutí ANO. „Oligarchové s námi slavit nebudou. Ani je nezveme. Chceme slavit s takovými občany, kteří tady od začátků demokracie byli, jsou a vždy budou. Jsou zárukou fungování společnosti, jejím mozkem a srdcem,“ dodává Hodis s tím, že má na mysli zejména malé a střední podnikatele a vzdělané a kvalifikované občany.

Kalousek: Oligarchický model má ke svobodě daleko

Účast na akci, která na Václavském náměstí odstartuje v půl šesté odpoledne, už potvrdili třeba Miroslava Němcová z ODS nebo šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Jde o občanskou akci, která se koná ve velmi vhodné datum k tomu, aby si lidé připomněli, jak snadno a rychle lze o svobodu přijít a jak těžké a pomalé je její získání zpět. Oligarchický model řízení společnosti má ke svobodě opravdu velmi daleko,“ řekl Kalousek deníku ECHO24.cz.

Nepůjde ale o jedinou akci, která míří proti současné vládě. Strana soukromníků chce na pražském Klárově jen o několik hodin dříve děkovat kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) „za neutuchající snahu v budování socialismu a novodobé totality“. Organizátoři plánují pochod před nedaleký Úřad vlády.

Čtěte také: ‚Bizoni‘ ženou Babiše k soudu

Koalice protlačila EET silou. ‚Nedělejte z toho úplný Agrofert‘