Co vlastně dělají tajné služby kromě obchodů s informacemi

Co vlastně dělají tajné služby kromě obchodů s informacemi
Ilustrační snímek Foto: FOTO: Shutterstock
1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Evropské země se připravují na další teroristické útoky, kterými vyhrožují kazatelé Islámského státu. Proto všichni Evropané mobilizují především tajné bezpečnostní složky. Není to případ Česka, které naopak mobilizuje proti tajným službám. Z toho vyplývá, že něco v této zemi není v pořádku.

Pět dnů po teroristickém útoku v Paříži byl zahájen soudní proces, ve kterém byli obviněni také dva bývalí ředitelé vojenského zpravodajství. Údajně měli pro premiérovu milenku zařizovat sledování její konkurentky, bývalé premiérovy manželky.

Vrchní státní zastupitelství zároveň upozornilo, že během několika dnů začne další proces, který by měl rozhodnout o obvinění některých státních úředníků a právníků, kteří se podíleli na úniku informací a dokumentů z kontrarozvědky BIS až k podnikateli Ivo Rittigovi.

Česko má ještě jednu tajnou službu, rozvědku se zkratkou ÚZSI. Také ona se stala terčem veřejné kritiky za údajně předražené investice do čtyř konspiračních bytů či budov, přitom skandální už je jenom fakt, že se o utajených nemovitostech mluví. Ministr vnitra Milan Chovanec poté vyměnil vedení rozvědky a novému šéfovi zadal jako prvořadý úkol, aby „vyřešil podezřelé hospodaření“.

O mnoho víc se občan v posledních dvanácti měsících o aktivitách tajných služeb nedozvěděl a tak logicky vzniká dojem, že především nabízejí soukromníkům bezpečnostní služby nebo tajné informace, případně obchodují s nemovitostmi. Utajení slouží spíše k tomu, aby veřejnost nic nevěděla o jejich ekonomických aktivitách. Je možné pochybovat, jestli jim při všech zmíněných aktivitách ještě zbývá čas na ochranu zájmů a bezpečnosti České republiky.

Tento závěr je samozřejmě vůči příslušníkům tajných služeb nespravedlivý. O tom, co skutečně dělají pro bezpečnost, nesmějí veřejnost informovat, a tak několik dílčích průšvihů může zkazit pověst i vysoce výkonných týmů. Něco však v nepořádku bude, protože i premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Chovanec si povzdychli, že se na výkonnosti tajných služeb negativně podepsaly úspory minulých vlád.

Klidu mnoha lidem nepřidá ani to, že tajné služby velmi pravděpodobně přehlížejí reálná rizika. Třeba není známo nic o tom, že by v předstihu varovaly či jinak upozornily na fakt, že u Vrbětic na Zlínsku existuje zřejmě největší středoevropský sklad munice chráněný jen jednoduchým plotem, nezaznamenaly ani vznik rozsáhlé a dobře zorganizované sítě výrobců nelegálního alkoholu, od které by se mohli učit i v tomto směru zkušenější Poláci. Nízké ceny tvrdého alkoholu ve stáncích přitom byly jasným signálem pro každého, že existuje nezanedbatelný přísun nezdaněného lihu. Minimálně o těchto rizicích nepsala BIS ve svých výročních zprávách a jejich čtenáře proto neuklidní ani to, že také o nebezpečí terorismu zmiňuje jenom střídmě. „BIS zaznamenala napodobování některých tendencí známých z muslimských komunit v západní Evropě, například dalšího postupného prosazování islámského práva v ČR,“ zní jediné varování z poslední publikované zprávy, která však zároveň uklidňuje, že zdejší muslimská komunita při této snaze daleko nedošla.

Nejde nakonec jen o tajné služby, nikdo v celé společnosti si nevšimne ani těch největších nešvarů, dokud na ně neupozorní nějaká opravdu velká katastrofa spojená se ztrátou životů. Teď útok teroristů z Paříže varuje, že se žádné evropské zemi nemusí vyplatit, když ignoruje vlastní muslimy. Jestli to probudí Čechy, zůstává vzhledem k jejich tradiční netečnosti nejisté. Kdyby se mezi muslimy opravdu skrývali nějací násilníci, tak nikdo nic neví.

Obavy před dalšími teroristickými útoky dnes zažívá celá Evropa, v Česku má tento strach jeden specifický rozměr. Připomíná neurotického člověka, který odchází z domu a donekonečna kontroluje, jestli vypnul plyn, vodu, světlo, jestli opravdu zamkl a nezapomněl občanku. Kvalitu zámku a jeho schopnost ochránit před bytovými zloději však nezkoumá. Před islámskými teroristy by nás měly chránit tajné služby. Je to jen shoda okolností, ale právě v době největšího bezpečnostního ohrožení posledních let prověřujeme, jestli se tajné služby příliš nezapletly s minulou politickou garniturou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz