1 Dezinformační kampaň

Rusko šíří fake news o znásilnění dívky vojákem z NATO, zní z Litvy

, NOVÉ

Témata: , , ,

Litevská prokuratura začala vyšetřovat lživou zprávu o znásilnění místní dívky německými vojáky z jednotky Severoatlantické aliance, vyslané do Pobaltí kvůli odstrašení Ruska. Vyšetřování přichází uprostřed obav, že se Rusko pokouší dezinformačními kampaněmi ovlivnit veřejné mínění a volby na Západě, uvedla agentura Reuters. Moskva popírá, že by byla zapletena do hackerských útoků na západní vlády a instituce.

„Je pravděpodobné, že šíření falešné zprávy mělo zdiskreditovat přítomnost sil NATO v Litvě,“ uvedla mluvčí předsedy litevského parlamentu. Právě do jeho kanceláře v úterý dorazila zmíněná zpráva zaslaná elektronickou poštou. Psalo se v ní, že skupina německy hovořících mužů minulý týden obklíčila a znásilnila patnáctiletou dívku z dětského domova u kasáren německé jednotky v litevském městě Jonava.

O zprávě byla vyrozuměna i policie, která ale zjistila, že zpráva je lživá, a tak začalo vyšetřování kvůli šíření falešné zprávy. „První zjištění naznačují, že e-mail byl odeslán z třetí země, mimo Evropskou unii,“ řekl agentuře Reuters prokurátor Darisu Vakavicius.

E-mailová adresa, z níž byla zpráva odeslána, podle mluvčího německého ministerstva obrany již neexistuje. „Je fakt, že šlo o úmyslně falešnou informaci,“ řekl.

Nejmenovaný alianční diplomat v německém tisku uvedl, že se na incident dívá jako na pokus Ruska podlomit alianční misi a obrátit veřejné mínění proti NATO.

Lživá zpráva namířená proti německým vojákům „mohla pocházet z Ruska, ale mohli v tom být i jiní hráči v Litvě,“ řekl zpravodajskému serveru BNS litevský ministr obrany. Prý v pozadí mohou stát stejní lidé, kteří posílají dopisy litevským poslancům, aby hlasovali proti ratifikaci litevsko-americké smlouvy o postavení amerických vojáků v zemi.

Ministr předpověděl, že podobných provokací nezůstane Litva ušetřena ani v budoucnu. „Nynější výpady jsou teprve začátek. Objeví se i v budoucnu. Spoléháme na solidaritu ze strany médií a novinářů,“ poznamenal ministr, podle kterého se těsnější koordinace při odrážení obdobných útoků dostala i na program jednání NATO. „Je nutná koordinace nejen mezi Vilniusem a Berlínem, ale i mezi Vilniusem a NATO. Dojde-li v budoucnu k podobným případům, je nutné, aby o nich hned všichni věděli a mohli reagovat,“ řekl ministr.

Němečtí vojáci představují páteř aliančního praporu v Litvě.

Čtěte také: Putin varoval své špiony před NATO

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.