Evakuace východního Aleppa je otázkou 1 až 2 dnů, doufá Lavrov
VÁLKA V SÝRII
Rusko, Írán a Turecko se chtějí stát garanty jednání mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. V Moskvě to v úterý po jednání ministrů zahraničí těchto tří zemí prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Ten rovněž vyjádřil naději, že evakuace obyvatel východního Aleppa „je otázkou jednoho nebo dvou dnů“.
Lavrov na tiskové konferenci uvedl, že Rusko, Írán a Turecko podporují deklaraci o obnovení mírových rozhovorů při zachování syrské územní celistvosti. „Formát této trojky je dnes nejeefektivnější, praktickými činy dokazuje svou potřebnost,“ uvedl ruský ministr po ukončení rozhovorů s kolegy Mohammadem Džavádem Zarífem z Íránu a Mevlütem Çavuşogluem z Turecka.
Lavrov vyjádřil naději, že evakuace obyvatel východního Aleppa „je otázkou jednoho nebo dvou dnů“. Rusko, Írán a Turecko se shodně domnívají, že vojenské řešení syrská krize nemá, dodal dále. Potvrdili to podle něj ve společném prohlášení i všichni tři ministři, podle nichž „řešení krize v Sýrii může být jen politické“.
Rusko, Írán a Turecko se podle Lavrova shodují v názoru, že v Sýrii je zapotřebí bojovat proti terorismu, nikoli za změnu režimu.
Prohlášení z dnešní třístranné schůzky podle agentury TASS obsahuje závazky každé ze tří stran, jak pomoci k urovnání krize. Signatáři potvrzují odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané An-Nusra. Budou přitom prý rozlišovat mezi teroristy a ozbrojenou syrskou opozicí.
Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci prezidenta Bašára Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité město Aleppo severu Sýrie. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku.