Čína potrestala komunistické činitele za pomoc dalajlamovi

Čína potrestala komunistické činitele za pomoc dalajlamoviNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Patnáct představitelů čínské komunistické strany v Tibetu vstoupilo do místních disidentských organizací, poskytovalo tajné informace dalajlamovi a jeho stoupencům nebo se účastnilo akcí ohrožujících bezpečnost Číny. Uvedli to vyšetřovatelé, které dnes citovala disciplinární komise vládnoucí komunistické strany. Celá skupina byla blíže neupřesněným způsobem potrestána.

Agentura AP upozornila, že pro Čínu je velmi neobvyklé informovat o podpoře tibetských separatistů ze strany komunistických činitelů. Podle agentury to svědčí o pokračující neklidné situaci v Tibetu, kde je od vlny nepokojů proti ústřední čínské vládě z roku 2008 rozmístěno množství příslušníků bezpečnostních složek.

Zmíněné aktivity byly prý odhaleny loni během vyšetřování malé skupiny stranických představitelů. Patnáct činitelů dostalo blíže nespecifikované tresty za porušení stranické a politické disciplíny, sdělila disciplinární komise komunistické strany v Tibetu.
Zatím není jasné, proč byly tyto případy oznámeny právě teď. Zpráva neupřesňuje ani to, k jakým konkrétním disidentským organizacím se straničtí členové připojili, jaké tajné informace poskytli či povahu jejich ostatních činností.

Přístup novinářů do Tibetu je silně omezený a zprávy z regionu je složité ověřit, uvedla agentura AP. Ačkoli oznámení neuvádí jména potrestaných, podle AP se s největší pravděpodobností jednalo o etnické Tibeťany vyznávající buddhismus.

Zástupci etnických menšin, včetně Tibeťanů a muslimských Ujgurů ze sousední Ujgurské autonomní provincie Sin-ťiang, tvoří šest procent z 86 milionů členů Komunistické strany Číny. Obsazují místa na různé úrovni ve stranickém systému, nejvyššími představiteli strany v regionech jako Tibet jsou ale vždy většinoví etničtí Číňané (Chanové), podotkla AP.

Peking obviňuje tibetského duchovního vůdce dalajlamu, který uprchl do Indie po neúspěšném povstání z roku 1959, ze snah o odtržení Tibetu od Číny. Dalajlama to opakovaně odmítá. Tibeťané si stěžují, že Peking potlačuje jejich náboženství a kulturu. Více než stovka Tibeťanů se od roku 2009 na protest proti politice centrální čínské vlády upálila.

Čtěte také: Zeman: Tibet si pod Čínou polepšil, lidem zde už nevypichují oči

Tibetští mniši: Shořím, aby národ přežil

Sdílet:

Hlavní zprávy