Pomsta Číny? Hongkongský prodemokratický politik dostává výhrůžky smrtí

Povolební vývoj

Pomsta Číny? Hongkongský prodemokratický politik dostává výhrůžky smrtíNOVÉ
Eddie Chu. Foto: Foto: Wikimedia Commons / Iris Tong
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Eddie Chu je jedním z nově zvolených zákonodárců, kteří volají po nezávislosti Hongkongu. První volby po tzv. deštníkové revoluci v Hongkongu posílily postavení prodemokratických politiků. Chu však pár dní po volbách oznámil, že začal dostávat výhrůžky smrtí. Zda jde o tlak ze strany čínských politiků, nechtěl říci. Informaci přinesl server France24.

Osmatřicetiletý Eddie Chu byl v neděli zvolen v klíčových volbách do Zákonodárné rady Hongkongu. Patří tak mezi 30 poslanců, kteří tvoří v 70členné radě silnou opozici. Více než třetina mandátů umožní opozici vetovat některé zákony, které bude chtít prosadit propekingská většina. Čínská vláda už krátce po vyhlášení výsledků důrazně varovala nově zvolené poslance, aby zapomněli na prosazování nezávislosti.

Jen pár dní na to oznámil Chu, že dostává výhrůžky smrtí. Prý je dostával už před volbami, ale jejich intenzita po volbách narostla. Chu se tedy rozhodl vše oznámit policii. Podle svých slov se bál jít domů, protože byl na každém kroku sledován a ohrožena byla i jeho rodina. „Dostávám výhrůžky smrtí… kvůli mým politickým názorům,“ řekl novinářům Chu.

„Má osobní bezpečnost je v bezprostředním ohrožení, drasticky se to zhoršilo v posledních dvou, třech dnech,“ dodal ve čtvrtek Chu. Neřekl však, od koho hrozba pochází. Jeho právník Michael Vidler žádá policii, aby případ brala vážně: „Politicky motivované výhrůžky nebo násilí použité proti zvoleným zástupcům jsou zásadním útokem na demokracii a právní stát.“

Chu, který šel do voleb jako nezávislý kandidát, nepožaduje jen větší autonomii Hongkongu, je i velký environmentalista. V předvolební kampani protestoval proti ničení národních přírodních památek k developerským účelům. Ve volbách získal 80 tisíc hlasů, nejvíce ze všech kandidátů.

Volby považovali mnozí za nejdůležitější od roku 1997, kdy správu nad Hongkongem převzali od Britů Číňané. Přestože se Hongkong těší v rámci Čínské lidové republiky celkem velké autonomii, v mnohých rozhodnutích a v mezinárodní politice má stále hlavní slovo čínská vláda. Nově zvolení prodemokratičtí vůdci budou podle svých slov usilovat o větší autonomii Hongkongu, či jeho úplnou nezávislost.

Čtěte také: Klíčový moment. Revolucionáři se dostali v Hongkongu do parlamentu

Peking hrozí novým hongkongským poslancům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články