Zákaz kávových kapslí. Progresivní Hamburk našel nového nepřítele

Ekologické Německo

Zákaz kávových kapslí. Progresivní Hamburk našel nového nepříteleNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zelené myšlení postoupilo v Německu o další krok. Poté, co německá města zpoplatňují vjezdy aut podle produkce emisí, přišel Hamburk s dalším omezením. Úřady tu zakázaly používání kávových kapslí v městských institucích. Široce rozšířené kapsle do kávovarů a další jednorázové obaly nově nesmí hamburské úřady používat kvůli údajnému negativnímu dopadu na životní prostředí, píše The Independent.

S celosvětovým rozšířením nejrůznějších kávových kapslí přichází i varování proti jejich používání. Kombinace většinou plastových a hliníkových částí kalíšků zahozených do běžného odpadu může podle zástupců města za zamořování životního prostředí.

Kromě kapslí do kávovarů nesmí nově hamburské úřady nakupovat a nabízet ani balenou vodu, pivo nebo další balené nápoje stejně tak jako čistící prostředky, osvěžovače vzduchu, plastové talíře a příbory na bázi chloru.

„Kapsle se nedají recyklovat jednoduše, protože jsou často vyrobeny ze směsi plastu i hliníku,“ řekl pro BBC mluvčí hamburského úřadu pro životní prostředí a energetiku Jan Dube. „Je to 6 gramů kávy ve 3 gramech vážícím obalu. My v Hamburku jsme si říkali, že by neměly být nakupovány z peněz daňových poplatníků.“

Návrh přišel v rámci 150stránkového plánu pro zelenější vedení úřadů a týká se kupování „některých znečišťujících produktů nebo součástí produktů“ z městského rozpočtu. „Kaffeekapselmaschine“ neboli kávovary na tyto kapsle jsou ve zprávě zvláště zmiňované, kdy podle BBC jedna z osmi prodaných káv v Německu pochází právě z kapsle.

„Tyto balíčky porcí způsobují zbytečnou spotřebu zdrojů a hromadění odpadu a často obsahuje znečišťující hliník,“ stojí podle The Independent ve zprávě, kvůli které došlo v Hamburku k omezení jednorázových obalů.

Na internetu se objevila i kampaň Kill the K-Cup, která na problematiku vyhozených kapslí upozorňuje pomocí katastrofických videí, kde je svět terorizován přebytkem prázdných obalů od kalíšků. Jedna z nejznámějších firem Nespresso, která v Evropě kapsle prodává, ale s tvrzením nejen německých úřadů nesouhlasí.

„Často jsme dotazováni, zda je používání jednotlivých porcí a hliníku v rozporu s udržitelností – podle nás je to přesně naopak,“ uvedl podle The Independent mluvčí Nespressa, které první kapsle prodalo v roce 1986 ve Spojených státech.

Čtěte také: Nebezpečný hon na oxid uhličitý

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články