Český miliardář, který dělá klíčový byznys s Moskvou
PROFIL KARLA KOMÁRKA
Ideálem většiny domácích miliardářů je, aby se co nejméně psalo o jejich obchodech a cestách k bohatství. A když už se o nich referuje, tak o jejich charitativních a jiných ušlechtilých aktivitách, jež se snaží prezentovat jako svou vlídnou tvář. Nejlépe se mimo zájem veřejnosti daří obchodovat ropnému a plynařskému magnátovi Karlu Komárkovi.
Podle mediálních analýz se o detailech a hlavně strategii jeho podnikání píše nejméně z celé první desítky miliardářů. Přitom je podle žebříku časopisu Forbes s majetkem 40,8 miliardy korun čtvrtým nejbohatším občanem České republiky ‑ hned po Petru Kellnerovi, Andreji Babišovi a Radovanu Vítkovi.
Z veřejných zdrojů se o jeho podnikání dozvíte nesrovnatelně méně než třeba o Danielu Křetínském a Patriku Tkáčovi z J&T či Marku Dospivovi z Penty. Nemluvě o Zdeňku Bakalovi. Majetek všech výše jmenovaných je přitom podstatně menší než Komárkův.
Původem jihomoravský miliardář, jemuž tři čtvrtiny zisků jeho skupiny KKCG stále přináší společnost Moravské naftové doly, která se zaměřuje na těžbu plynu a ropy a obchodování s nimi, přitom rozprostírá své zájmy podobně jako třeba Penta a J&T do řady oborů. Od původní energetiky Komárek postupně expandoval do loterií, realit nebo biotechnologií. Je majitelem kdysi ostře sledované Sazky. To všechno jsou branže, které u jiných miliardářů vyvolávají zájem médií.
Komárek se přitom ve strategické těžbě a obchodu s plynem pouští na východ i na západ. Poté, co Západ uvalil na Rusko sankce, se média snažila dobrat, kdo z českých byznysmanů má v Moskvě největší zájmy. Žebříčky zpravidla začínaly PPF Petra Kellnera, pro jehož splátkovou společnost Home Credit bylo po spotřebitelských úvěrech lačné Rusko velmi ziskovým trhem. Pak většinou následovalo připomenutí šéfa prezidentových poradců Martina Nejedlého, který je zástupcem ruské firmy Lukoil Aviation.
Ruská spojka
Tím, kdo má nejužší vazby na skutečně strategický byznys v Rusku, přímo ovládaný Kremlem, je ale právě Karel Komárek. On je klíčovou spojkou státního plynárenského monopolu Gazprom, s jehož českou dceřinou firmou Vemex je přímo majetkově propojen.
Komárkovi se na rozdíl od Kellnera nebo Křetínského daří držet stranou mediálního zájmu hlavně proto, že ho zatím nikdo nikdy nespojoval s politikou, veřejnými zakázkami a obchody se státními firmy. Přestože se Karel Komárek naplno pustil do hazardu, nikdo ho nepřistihl při pokusu lobbovat u politiků nebo ovlivňovat zákony. Tím, že se nevydává na ostře sledovanou hranu mezi politikou a byznysem, nebudí pozornost. O jeho obchodech se proto referuje v kategorii krátkých podnikových zpráv, které nepřesáhnou ekonomickou rubriku.
Hlavně kvůli jeho zahraničním vazbám a aktivitám ale Karel Komárek stojí za hlubší pozornost v širších souvislostech. V nich zjistíte, že jeho skupinou prošli a stále ještě procházejí důležití a vlivní lidé.
Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo.