1 Co se dělo v Libanonu

Právník si jel pro Fajádovy peníze. Před únosem dostal 5 milionů

, , NOVÉ

Témata: , ,

Jan Švarc, advokát do nedávna vězněného Alího Fajáda v Česku, dostal od jeho příbuzných v přepočtu 5 milionů korun. K transakci došlo v hotovosti v amerických dolarech krátce před únosem samotného Švarce a dalších čtyř Čechů v Libanonu. Švarc tvrdí, že šlo o odměnu za právní služby, informuje Český rozhlas.

„Když jsme tu spočítali hodiny strávené nad případem, lidí, veškeré náklady kolem toho, tak tam by se správně mělo klientovi účtovat až kolem 40 milionů korun. Ta kancelář v podstatě rok a půl nedělala nic jiného,“ řekl k obdrženým penězům Švarc pro Český rozhlas. Advokát ale prý během únosu o peníze i o fakturu přišel, protože smlouvu měl údajně pouze ústní.

O penězích se v rozhovoru pro deník Právo zmínil i další z pětice unesených Čechů, novinář Miroslav Dobeš. Svědkem předání peněz prý Dobeš nebyl. „...hovořilo se tam o tom, že shodou okolností v tentýž den, kdy nás unesli, pro něj (Švarce) byla právě od bratra pana Fajáda, tedy od Saíba, připravena v hotovosti záloha na právní služby,“ řekl Dobeš. Potvrdil také, že peníze měl Švarc v době únosu s sebou a že šlo o peníze, které byly po únosu nalezeny v autě.

Čtěte také rozhovor: Šlachta mě kvůli únosu vyslýchal. Ale neobviní mě, věří Fajádův právník

Fajád byl v Česku držen ve vazbě od dubna 2014 a byl obviněn ze spolupráce s teroristy. USA tvrdí, že Fajád spolu s dalšími dvěma muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům z amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Trojici v dubnu 2014 zadržela policie v pražském hotelu. Kromě Fajáda byli zadrženi také Chálid Marabí a Faouzi Jaber. Oba jsou z Pobřeží slonoviny, avšak Marabí má i libanonské občanství.

Fajád byl spolu s Marabím propuštěn z vazby minulý čtvrtek poté, co ministr spravedlnosti Robert Pelikán nevyhověl žádosti USA o vydání. Jabera se rozhodnutí netýkalo. Spojitost propuštění s návratem unesených Čechů připustil ministr obrany Martin Stropnický, zatímco Pelikán výměnu nepotvrdil. Fajád po propuštění odletěl do Bejrútu, kde byl podle libanonských médií zadržen.

Čtěte také: Osvobozený Čech: Věznili nás zakuklenci s kalašnikovy

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.