Nová fakta: Proč Obama nezatlačil na Čechy, aby vydali Fajáda? Bál se o íránskou dohodu
Politico o kauze Fajád
- red,
Léta snažení americké vyšetřovací jednotky byly zmařeny, když americký prezident Barack Obama odmítl zatlačit na českou vládu, aby vydala údajného obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda do USA. Zatčení Fajáda bylo prvním přímým výsledkem rozsáhlé americké operace proti Hizballáhu, kterou však prý Obamova administrativa soustavně sabotovala, neboť ohrožovala úspěšné uzavření dohody o íránském jaderném programu, píše server Politico.
Rozsáhlé vyšetřování bylo vedeno pod krycím jménem Projekt Cassandra. Pod vedením americké Agentury pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) asi 30 zpravodajských agentur spolupracovalo na zničení rozsáhlé kriminální sítě, pomocí níž Hizballáh získával peníze na svou činnost tím, že se zapojil do obchodu s drogami v Latinské Americe.
Jelikož se formálně jednalo o protidrogovou operaci vedením byl pověřena DEA, součástí týmu však byli i lidé z FBI, CIA a neamerických zpravodajských služeb.
Tým po léta sledoval kontakty Hizballáhu na narkomafie v Latinské Americe. Hlavním spojkou mezi Hizballáhem a narkomafií měl být operativec známý, jelikož jeho složka je tajná, pouze jako „Duch“. Blízkým spolupracovníkem Ducha měl být právě Alí Fajád, který za peníze z pašování kokainu prý nakupoval zbraně v zemích bývalého Sovětského svazu, a ty dodával Hizballáhu. Tyto zbraně se poté objevovaly na bojištích celého Blízkého východu. Fajád měl dodávat i součástky pro extrémně silné miny, které jsou schopné zničit americký tank Abrams M1 a které ve velkém zabíjely americké vojáky v Iráku.
Obama nezavolal Čechům
Dopadení Fajáda by vyřadilo zdroj zbraní pro teroristy na Blízkém východě a pomohlo DEA dostat se blíž k Duchovi. Američtí agenti vydávající se kolumbijské narkoteroristy, kteří chtějí nakoupit zbraně na sestřelování amerických vrtulníků, kontaktovali Fajáda. Fajád prý souhlasil, že dodá 20 ruských raket země-vzduch Igla, 400 granátometů a další menší zbraně za 8,3 milionů dolarů (asi 180,7 milionů korun). Na základě této operace byl na Fajáda vydán mezinárodní zatykač a Fajád byl v dubnu 2014 zatčen v Praze.
Po dvou letech ve vazbě byl Fajád vydán do Libanonu, nejspíše výměnou za pětici Čechů, kteří byli v Libanonu uneseni. Nyní si členové týmu stěžují pro Politico, že prezident Obama dostatečně nezatlačil na českou vládu, aby Fajáda vydala do Spojených států. Obama ani žádný další vysoký zástupce administrativy osobně nekontaktoval českou vládu, aby Fajáda vydala. Když však v podobném případě Američané požadovali vydání Viktora Buta, ruského obchodníka ze zbraněmi, po thajské vládě, podobným kontaktům došlo.
Propuštění Fajáda bylo pro vyšetřování zdrcující, Fajád se měl stát klíčovým svědkem. „Je jeden z mála lidí, který mohl popsat fungování celé operace až do nejvyšších pater. A administrativa nehnula ani prstem, aby ho dostala sem,“ řekl pro Politico Jack Kelly, agent DEA, který vedl Projekt Cassandra.
Za rozhodnutím netlačit na českou vládu, mělo stát rozhodnutí vyjednat za každou cenu dohodu, která by omezila íránský jaderný program. Írán je velkým spojencem a hlavním zahraničním podporovatelem Hizballáhu.
„Putin, blízký spojenec České republiky“
„Český prezident Miloš Zeman řekl místním médiím, že osvobodil Fajáda na osobní žádost Putina, blízkého spojence České republiky i Íránu, který silně loboval za Fajádovo propuštění v sérii telefonátů. Šéfové projektu Cassandra doufali, že přesně takové vykoná na jejich podporu Obama,“ píše Politico.
Týmu se podařilo zatknout několik nízko postavených členů narkomafie ve Spojených státech i ve světě. Žádného z velitelů se však dostat nepodařilo. Projekt Cassandra byl de facto rozpuštěn. Obamova administrativa přesunula vysoce postavené a zkušené důstojníky na jiné úkoly. Zbytek týmu živořil a doufal, že nová administrativa snažení obnoví. Nový prezident Donald Trump však měl spoustu jiných problémů a na Projekt Cassandra neměl čas. Mezitím již staré stopy vychladly, informátoři se ztratili a šance, že celé vyšetřování bude dovedeno do konce je mizivá.
Kauza Fajád v České republice:
Libanonec Alí Fajád byl zatčen českou policií 5. dubna 2014 během schůzky v hotelu Sheraton v Praze. Zadržen byl na žádost amerických úřadů, kteří ho podezřívaly, že chce prodat zbraně kolumbijským teroristům. Spolu s Fajádem byli zatčeni Faouzi Jaber a Chálid Marabí, které Američané považují za překupníky s drogami. České soudy souhlasily s vydáním všech tří obviněných do USA. Vydání nakonec zatrhl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).
Média spekulovala, že se tak stalo výměnou za pětici Čechů, kteří byli v Libanonu uneseni. Spekulaci nepřímo potvrdil tehdejší ministr obrany Martin Stropnický (ANO). „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ prohlásil. Jeden ze skupiny byl příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, který prý v Libanonu zjišťoval informace o Čechovi uneseném v Libyi. Pětice byla nejspíše zadržena s cílem, ji později vyměnit za Fajáda.
Fajád je údajný informátor libanonské tajné služby. Americké úřady ho považují za překupníka se zbraněmi a spojence hnutí Hizballáh.