Volili jsme mezi spojeneckými zájmy a životy Čechů, říká arabista Pelikán

Kauza Fajád

Volili jsme mezi spojeneckými zájmy a životy Čechů, říká arabista PelikánNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Při vyjednávání o výměně pětice Čechů za Libanonce Alího Fajáda, jehož vydání žádaly Spojené státy, byly prioritou životy českých občanů. „Priorita byla, aby se čeští občané vrátili živí a v celku do vlasti,“ řekl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz arabista a bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán, který před téměř dvěma lety výměnu vyjednal. Skutečnost, že Česko nemohlo Fajáda vydat Američanům, vnímá jako důstojnou prohru.

„Muselo se volit mezi životy českých občanů a mezi spojeneckými zájmy,“ uvedl. Prioritou byly životy Čechů a snažit se usmlouvat co nejmenší počet Libanonců, které Česko nevydá. „Nakonec se to usmlouvalo aspoň tak, že jeden z těch tří zlosynů byl vydán do USA,“ uvedl Petr Pelikán.

Pelikán také uvedl, že jeho bratr, ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ve vězení Fajádovi mobil nepůjčil. „Fajád z ministrova telefonu opravdu nevolal. To mohu říct stoprocentně,“ prohlásil. Reagoval tak na úterní informace Radiožurnálu, podle kterého ministr Fajáda ve vězení osobně navštívil a nechal ho volat ze svého mobilního telefonu. Pravicoví politici Pelikánův postup kritizovali jako nestandardní či partyzánský. Ministr svůj postup nechtěl s ohledem na povahu případu komentovat. „Mohu pouze všechny ujistit, že všechny události jsou řádně zdokumentovány, ovšem tato dokumentace podléhá utajení,“ tlumočila ČTK jeho stanovisko mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

V Libanonu arabista Pelikán jednal s prostředníky z libanonských státních orgánů. Únosy jsou podle něj v Libanonu časté. Prostředník, se kterým Pelikán výměnu dojednával, předtím domluvil propuštění sedmi estonských cyklistů. Za svou konzultační roli nedostal zaplaceno. Před časem byl předvolán na policii k podání vysvětlení, protože byl podán podnět z Úřadu vlády kvůli úniku utajovaných informací. Na dotaz, zda byl seznámen s tím, že jde o utajovanou skutečnost, a zda něco podepisoval, odpověděl ne. „Nikdy jsem nechtěl, aby se to zveřejňovalo,“ poznamenal.

Pětice Čechů zmizela v Libanonu v červenci 2015, propuštěni byli v únoru 2016. V den, kdy se vraceli do vlasti, byl z české vazby propuštěn Fajád. Ministr Pelikán totiž nevyhověl žádosti USA o jeho vydání, prý i s ohledem na zpravodajské informace. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) poté potvrdil, že podmínkou propuštění pěti unesených bylo to, aby Česko nevydalo zadržovaného Fajáda do USA. Libanonský soud ho později osvobodil.

Fajáda zadrželi čeští policisté spolu s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem v dubnu 2014. Spojené státy tvrdily, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. U Fajáda a Marabího ministr Pelikán vydání do USA zamítl, v případě Jabera z Pobřeží slonoviny rozhodl o vydání do USA.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ČRo: Ministr Pelikán umožnil vězněnému Fajádovi telefonovat

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články