Milují Putina a Kadyrova. Statisíce demonstrantů v Grozném

Demokracie po rusku

Milují Putina a Kadyrova. Statisíce demonstrantů v GroznémNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Velkou demonstraci na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina uspořádalo čečenské vedení v metropoli autonomního Čečenska Grozném. Podle agentury TASS se v centru města sešly tisíce lidí, agentura AFP odhadla počet účastníků na 100.000 lidí, televizní stanice Groznyj TV na milion, ministr vnitra čečenské vlády hovořil o 800.000 lidech.

Groznyj čítá okolo 220.000 obyvatel, celé Čečensko 1,4 milionu, připomněla AFP. Někteří demonstranti podle agentury Reuters připouštěli, že byli k účasti donuceni. Podle opozičního listu Novaja gazeta dostali náčelníci okresů kvóty, kolik účastníků mají obstarat, a učitelé a studenti měli účast povinnou pod hrozbou vyhození ze školy.

Podle místní televize mítink na podporu politiky Putina a vůdce Čečenské republiky Ramzana Kadyrova se konal pod hesly „Jsme pro Rusko“, „Jsme pro Vladimira Putina“, „Jsme pro Ramzana Kadyrova“ a „V jednotě je naše síla“. Účastníci prý chtějí vyjádřit znepokojení nad „stupňováním informační války proti Rusku ze strany takzvaných liberálních médií“.

„Někteří lidé se pokoušejí využít složité hospodářské situace země pro vlastní špinavé cíle a destabilizaci. Jsou to zrádci,“ prohlásil předseda čečenského parlamentu Magomed Daudov a podle ruských médií konkrétně jmenoval opoziční politiky Alexeje Navalného a Ilju Jašina, novináře Alexeje Venediktova či bývalého oligarchu Michaila Chodorkovského.

Mítinku se zúčastnili zástupce ruské pravoslavné církve či předák motorkářského gangu „Noční vlci“. Mítink skončil skandováním výkřiků „Allahu akbar!“ (Bůh je veliký!) a „Ramzan!“.

Devětatřicetiletý vládce Čečenska Kadyrov, který patří k nejradikálnějším stoupencům Putina, vyvolal v polovině ledna pozdvižení, když při setkání s novináři v Grozném označil opoziční politiky za „nepřátele lidu“ a „zrádce, kterým není nic svaté“.

Obhájci lidských práv a veřejní činitelé označili výroky za nepřijatelné pro právní stát a vyzvali Kadyrova, aby odstoupil. Tvrdě reagovala podle agentury Interfax zejména ruská ombudsmanka Ella Pamfilovová. Rada pro lidská práva, působící při ruském prezidentovi, slíbila, že zajistí odbornou analýzu Kadyrovových výroků a její výsledky předá Putinovi.

Za dob komunistického diktátora Josifa Stalina se „nepřátelé lidu“ a „zrádci“ obvykle stříleli. „Čečenská stopa“ se vyskytla v případech vražd novinářky Anny Politkovské, ochránkyně lidských práv Natalje Estěmirovové a opozičního politika Borise Němcova, z nichž opozice podezírá Kadyrova a jeho lidi.

Internetový list Gazeta.ru odhadl, že obří demonstrace v Grozném asi měla připomenout Kadyrovovy nároky na federální dotace v situaci, kdy státní rozpočet praská ve švech kvůli pádu cen ropy. Mohlo jít i o ukázku schopnosti čečenského vůdce zmobilizovat davy „proti nepřátelům Ruska“, anebo o požadavek o ještě širší pravomoci pro politika, který si již smí dovolit to, co jiní nesmějí – a taky připomíná obyvatelům jiných končin Ruska, že porovnání s Čečenskem žijí v docela demokratické zemi. Možná ale mobilizace „síly tanku proti komáru“ vypovídá spíše o slabosti, než o „nerozborné jednotě a síle“. Mítink Grozném spíše než k zastrašení „páté kolony“ měl připomenout celému Kavkazu, kdo je tu pánem, odhadl list.

Čtěte také: Čečenec Kadyrov pomáhá syrským uprchlíkům v Německu

Putin se distancoval od Lenina. Prý položil atomovou bombu pod Rusko

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články